FAQs EU SANCTIONS ON RUSSIA
Paskelbta 2022 m. kovo 16 d
dėl su eksportu susijusių apribojimų pagal Tarybos reglamento Nr. 833/2014 dėl ribojamųjų priemonių atsižvelgiant į Rusijos veiksmus, kuriais destabilizuojama padėtis Ukrainoje (toliau - Sankcijų reglamentas), iš dalies pakeisto 2022 m. vasario 25 d. Tarybos reglamentu (ES) 2022/328, 2, 2a ir 2b straipsnius.
Draugiškas vertimas į lietuvių kalbą – EIFEC Briuselio biuras – www.eifec.org
Šiuose dažniausiai užduodamuose klausimuose (DUK) pateikiama informacija apie dvejopo naudojimo prekių ir pažangiųjų technologijų prekių eksporto apribojimus pagal Sankcijų reglamento 2, 2a ir 2b straipsnius iš Komisijos tarnybų perspektyvos. Autoritetingą Sąjungos teisės aktų aiškinimą gali pateikti tik ES Teisingumo Teismas.
Nuorodos į Sankcijų reglamento straipsnius ir priedus yra nuorodos į 2014 m. liepos 31 d. Tarybos reglamentą (ES) Nr. 833/2014 su pakeitimais, padarytais vėlesniais Tarybos reglamentais, visų pirma 2022 m. vasario 25 d. Tarybos reglamentu (ES) 2022/328.
Šiame DUK terminas "eksporto apribojimai" reiškia su eksportu susijusius apribojimus, taikomus dvejopo naudojimo prekėms ir pažangiųjų technologijų objektams pagal Sankcijų reglamento 2, 2a ir 2b straipsnius.
Šiame DUK terminas "eksportas" reiškia prekių pardavimą, tiekimą, perdavimą ar eksportą, taip pat tarpininkavimo paslaugų ir techninės bei finansinės pagalbos teikimą, jei nenurodyta kitaip.
Šiame DUK terminas "leidimas" reiškia leidimą taikyti leidžiančias nukrypti nuostatas pagal Sankcijų reglamentą ir dvejopo naudojimo prekių leidimą pagal ES dvejopo naudojimo prekių reglamentą.
Šiame DUK straipsnių numeracija pagrįsta Sankcijų reglamento versija anglų kalba.
Sankcijų reglamente numatytas prekių ir technologijų, tinkamų naudoti aviacijos ar kosmoso pramonėje, taip pat energetikos sektoriuje, eksporto draudimas. Šioms priemonėms šis DUK netaikomas.
2022 m. kovo 16 d
Bendra šių gairių struktūra ir metodas
2022 m. vasario 25 d. Tarybos reglamentas (ES) 2022/3281 grindžiamas ES ribojančiomis priemonėmis (sankcijomis), taikomomis eksporto apribojimų forma pagal Sankcijų reglamentą2 , ir išplečia jų taikymo sritį. Jei Tarybos reglamentu (ES) 2022/328 ar kitais reglamentais nebus padaryta pakeitimų, galiojančios Sankcijų reglamento nuostatos lieka galioti ir toliau taikomos.
Šiomis gairėmis siekiama padėti nacionalinėms kompetentingoms institucijoms ir suinteresuotosioms šalims, įskaitant eksportuotojus, įgyvendinti naujus eksporto apribojimus, nustatytus 2022 m. vasario mėn. iš dalies pakeisto Sankcijų reglamento 2, 2a ir 2b straipsniuose, ir susijusias 1, 2c ir 2d straipsnių nuostatas, nepažeidžiant kitų to reglamento nuostatų.
___________________
12022 m. vasario 25 d. Tarybos reglamentas (ES) 2022/328, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 833/2014 dėl ribojamųjų priemonių atsižvelgiant į Rusijos veiksmus, kuriais destabilizuojama padėtis Ukrainoje
2 2014 m. liepos 31 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 833/2014 dėl ribojamųjų priemonių atsižvelgiant į Rusijos veiksmus, kuriais destabilizuojama padėtis Ukrainoje
2022 m. kovo 16 d
Pirma, Sankcijų reglamentu išplėsta eksporto apribojimų, susijusių su dvejopo naudojimo prekėmis ir technologijomis, kaip nurodyta ES dvejopo naudojimo prekių reglamento I priede, taikymo sritis3 . Nuo 2014 m. šių prekių eksportas kariniam sektoriui buvo uždraustas. Dabar draudimas taikomas net ir tais atvejais, kai šios prekės yra skirtos civiliniams naudotojams ar naudojimui, taikant labai ribotas išimtis ir nukrypti leidžiančias nuostatas.
Antra, Sankcijų reglamentu taip pat draudžiamas papildomų "pažangiųjų technologijų" prekių eksportas, siekiant apriboti Rusijos karinių ir technologinių pajėgumų stiprinimą tokiuose sektoriuose kaip elektronika, kompiuteriai, telekomunikacijos ir informacijos saugumas, jutikliai ir lazeriai bei jūrų laivininkystė.
Trečia, Sankcijų reglamente nurodyti su Rusijos gynybos ir pramonės baze susiję subjektai, kuriems taikomi dar griežtesni eksporto apribojimai.
Kaip ir kituose ES sankcijų režimuose, eksporto apribojimai taikomi numatytų prekių pardavimui, tiekimui, perdavimui ir eksportui, taip pat tarpininkavimo paslaugų ir techninės bei finansinės pagalbos teikimui.
Naujosiose nuostatose numatytos labai ribotos išimtys ir nukrypti leidžiančios nuostatos tam tikrais apibrėžtais atvejais, kurie toliau paaiškinami šiame dokumente. Be to, Sankcijų reglamente numatyta tam tikra galimybė tęsti eksportą pagal anksčiau sudarytas arba "senas" sutartis, atsižvelgiant į kiekvieno konkretaus atvejo vertinimą.
Galiausiai, Sankcijų reglamente numatytas prekių ir technologijų, tinkamų naudoti aviacijos ar kosmoso pramonėje, taip pat energetikos sektoriuje, eksporto draudimas. Šioms priemonėms šis DUK netaikomas.
___________________
3 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/821, kuriuo nustatomas Sąjungos dvejopo naudojimo prekių eksporto, tarpininkavimo, techninės pagalbos, tranzito ir perdavimo kontrolės režimas.
2022 m. kovo 16 d
Supaprastintai, norint patikrinti, ar jums taikomas eksporto apribojimas, reikia atlikti šiuos veiksmus:
Tai yra supaprastinta schema; norėdami išsamesnių paaiškinimų, kreipkitės į atitinkamas savo valstybės narės kompetentingas institucijas, kad sužinotumėte, ar Sankcijų reglamentas (arba kiti apribojimai) taikomas produktui, kurį parduodate Rusijai.
Kai kuriuose Sankcijų reglamento prieduose, pavyzdžiui, II, X ir XI prieduose, nurodyti Kombinuotosios nomenklatūros (KN) kodai, o VII priede išvardytos dvejopo naudojimo prekės ir pažangiųjų technologijų prekės žymimos techniniais aprašymais. Vykdydamas atitikties įsipareigojimus, ekonominės veiklos vykdytojas, remdamasis KN kodu arba techniniu aprašymu, turi patikrinti, ar eksportuotina prekė patenka į taikymo sritį, ar ne. Tai, kad KN kodas, atitinkantis prekę, nėra įtrauktas į Sankcijų reglamento sąrašą, nereiškia, kad tam tikroms prekėms, klasifikuojamoms pagal tą KN kodą, gali būti taikomos sankcijos, nes jos gali būti dvejopo naudojimo prekės arba Sankcijų reglamento VII priede nurodytos prekės pagal 2, 2a ir 2b straipsnius. Kalbant apie dvejopo naudojimo prekes ir Sankcijų reglamento VII priede nurodytas prekes, Sankcijų reglamente nėra KN kodų ir tokių prekių, kurioms taikomos ribojamosios priemonės, koreliacijos.
2022 m. kovo 16 d
Eksporto apribojimai, taikomi ES dvejopo naudojimo prekių reglamento I priede nurodytoms prekėms ir "pažangiųjų technologijų" prekėms, yra draudimai, tačiau taikomos ribotos išimtys ir nukrypti leidžiančios nuostatos. Išimtys, be kita ko, taikomos humanitariniams poreikiams, ekstremalioms situacijoms sveikatos apsaugos srityje, gamtinėms nelaimių, medicinos ir farmacijos reikmėms, laikinai eksportuoti įrangą, kuria naudojasi naujienų žiniasklaida, asmeninio naudojimo daiktus. Išimtys, be kita ko, taikomos eksportui, skirtam vyriausybių tarpusavio bendradarbiavimui, eksportui, skirtam civiliniams telekomunikacijų tinklams, eksportui, skirtam civilinių branduolinių pajėgumų eksploatavimui, priežiūrai ir saugai, arba eksportui, skirtam bendrovėms, kurios priklauso ES subjektui arba šalies partnerės subjektui, arba kurios yra išimtinai ar bendrai kontroliuojamos ES subjekto arba šalies partnerės subjekto, arba eksportui, kuriam taikomos ankstesnės sutartys.
Šios išimtys ir leidžiančios nukrypti nuostatos netaikomos eksportui asmenims ar subjektams, susijusiems su Rusijos gynybos ir pramonės baze, kaip nurodyta IV priede. Šiems subjektams eksportas leidžiamas tik laikantis sąlygų, nurodytų Reglamento (EB) Nr. 2b straipsnio 1 dalies a ir b punktuose.
Kartu reikėtų pažymėti, kad pirmiau minėtos išimtys ir nukrypti leidžiančios nuostatos taip pat netaikomos eksportui, skirtam aviacijos ar kosmoso pramonei.
2022 m. kovo 16 d
Eksporto apribojimai įsigaliojo ir pradėti visapusiškai taikyti 2022 m. vasario 26 d.
Nuo tos dienos prekių ir technologijų, kurioms taikomi Sankcijų reglamentu nustatyti eksporto apribojimai, eksportas leidžiamas tik tuo atveju, jei jis leidžiamas pagal i) atitinkamas išimtis arba ii) leidžiančias nukrypti nuostatas, kurioms taikomas leidimas. Jei reikalingas leidimas, kol toks leidimas nebus suteiktas, prekyba negali būti vykdoma.
2022 m. kovo 16 d
Jei prekėms netaikomas Sankcijų reglamentas, jos gali būti parduodamos, tiekiamos, perduodamos ar eksportuojamos į Rusiją be apribojimų, o susijusi techninė ir finansinė pagalba gali būti toliau teikiama. Tai nepažeidžia jokių kitų prekybos apribojimų, kurie gali būti taikomi pagal kitas reglamento nuostatas arba kitus reglamentus.
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamentas taikomas "nepažeidžiant", t. y. lygiagrečiai, ES dvejopo naudojimo prekių reglamento (ES) 2021/821. Eksportuotojai turi užtikrinti, kad jie laikytųsi abiejų reglamentų.
Todėl dvejopo naudojimo prekių eksportui gali prireikti leidimo pagal Dvejopo naudojimo prekių reglamentą ir, jei taikoma leidžianti nukrypti nuostata pagal Sankcijų reglamentą, taip pat pagal tą reglamentą. Kilus abejonių, eksportuotojai turėtų kreiptis į valstybės narės, kurioje eksportuotojas gyvena arba yra įsisteigęs, kompetentingą instituciją.
Jei VII priede nurodytai dvejopo naudojimo prekei arba "Pažangiosios technologijos" prekei taikoma išimtis, išankstinio leidimo pagal Sankcijų reglamentą nereikia. Tačiau dvejopo naudojimo prekėms pagal Dvejopo naudojimo prekių reglamentą leidimo vis tiek gali prireikti.
Sankcijų reglamento VII priede išvardytoms prekėms ir technologijoms išduodant leidimus, mutatis mutandis taikomos ES dvejopo naudojimo prekių ir technologijų reglamente nustatytos taisyklės ir procedūros. Tai reiškia, kad pavyzdžiui, kad kai eksportuojant į Dvejopo naudojimo prekių reglamento I priedą neįtrauktą prekę pagal Dvejopo naudojimo prekių reglamentą taikomas reikalavimas gauti leidimą, pavyzdžiui, pagal 4 straipsnį (vadinamosios "catch-all" išlygos), tokie leidimo reikalavimai lieka galioti, nepaisant to, kad ta pati prekė gali būti įtraukta į Sankcijų reglamento VII priedą.
2022 m. kovo 16 d
Pagal Sankcijų reglamentą draudžiama eksportuoti dvejopo naudojimo prekes, skirtas galutiniam kariniam naudojimui ir galutiniams naudotojams. ES dvejopo naudojimo prekių reglamento I priede ir Sankcijų reglamente nenurodytų prekių eksportas vis tiek gali būti kontroliuojamas pagal Dvejopo naudojimo prekių reglamento "bendrąją išlygą", t. y. siekiant užtikrinti, kad jos nebūtų skirtos galutiniam kariniam naudojimui ar galutiniams naudotojams (įskaitant atvejus, kai eksportas susijęs su Sankcijų reglamento IV priede išvardytais asmenimis ar subjektais).
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamento 1 straipsnio c ir d punktuose pateikta "techninės pagalbos" ir "tarpininkavimo paslaugų" apibrėžtis. Tokios pagalbos ar paslaugų teikimui taikomi 2 straipsnio 2 dalyje ir 2a straipsnio 2 dalyje nustatyti draudimai, taip pat gali būti taikomos 2 straipsnio 3 dalyje ir 2a straipsnio 3 dalyje, 2 straipsnio 4 dalyje ir 2a straipsnio 4 dalyje bei 2 straipsnio 5 dalyje ir 2a straipsnio 5 dalyje nustatytos išimtys ir nukrypti leidžiančios nuostatos.
2022 m. kovo 16 d
Pranešimas nacionalinei kompetentingai institucijai ir prašymas išduoti leidimą turi būti pateikti elektroninėmis priemonėmis. Sankcijų reglamento IX priede pateiktos formos, kuriose nurodyti privalomi šių pranešimų ar prašymų elementai, ir, kai tik įmanoma, eksportuotojai turėtų naudoti šias formas. Tačiau, kai formos naudoti neįmanoma, eksportuotojai turi pateikti bent visus formoje aprašytus elementus ir tokia tvarka, kaip nurodyta formose.
Jei prekei taikomas ES dvejopo naudojimo prekių reglamentas, eksportuotojai nacionalinei kompetentingai institucijai taip pat turi pateikti formą (-as) pagal tą reglamentą.
Sankcijų reglamento IX priede pateiktoje pranešimo, paraiškos ir (arba) leidimo formoje nurodomos tik 2, 2a ir 2b straipsnių nuostatos. Ji neturi įtakos formų, susijusių su kitomis Sankcijų reglamento nuostatomis, naudojimui.
2022 m. kovo 16 d
Nekontroliuojamoms prekėms, kurių sudėtyje yra vienas ar daugiau VII priede išvardytų komponentų, netaikomi eksporto apribojimai, taikomi šių komponentų eksportui, jei sandoriu nesiekiama apeiti dvejopo naudojimo prekių eksporto kontrolės taisyklių arba "pažangiųjų technologijų" prekėms taikomų apribojimų pagal Sankcijų reglamentą.
Tačiau ES dvejopo naudojimo prekių reglamento I priede išvardytoms prekėms ir toliau taikoma "pagrindinio elemento" pastaba. Tai reiškia, kad nekontroliuojamoms prekėms, kurių sudėtyje yra viena ar daugiau tame priede išvardytų sudedamųjų dalių, ir toliau taikomos eksporto kontrolės taisyklės pagal ES dvejopo naudojimo prekių reglamentą, įskaitant "pagrindinių elementų taisyklę".
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamento 2 straipsnio 3 dalyje ir 2a straipsnio 3 dalyje numatytos septynios ribotos eksporto apribojimų išimtys, jei laikomasi tam tikrų sąlygų ir reikalavimų, t. y. jei apie išimties taikymą pranešama muitinei ir apie tai pranešama pirmą kartą. Šios išimtys taikomos:
- humanitariniams tikslams, ekstremalioms sveikatai situacijoms, skubiai užkirsti kelią įvykiui, kuris gali turėti rimtą ir reikšmingą poveikį žmonių sveikatai ir saugai ar aplinkai, arba jį sušvelninti, arba reaguojant į stichines nelaimes;
- medicininiais ar farmaciniais tikslais;
- laikinas naujienų žiniasklaidai skirtų daiktų eksportas;
- programinės įrangos atnaujinimai;
- naudoti kaip vartotojų ryšio prietaisus;
- užtikrinti Rusijos fizinių ir juridinių asmenų, subjektų ir įstaigų, išskyrus jos vyriausybę ir tos vyriausybės tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuojamas įmones, kibernetinį ir informacinį saugumą; arba
- į Rusiją vykstančių fizinių asmenų arba kartu su jais vykstančių artimiausių šeimos narių asmeniniams poreikiams ir tik tiems asmenims priklausantiems asmeniniams daiktams, namų apyvokos reikmenims, transporto priemonėms ar prekybos įrankiams, kurie nėra skirti parduoti.
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamento 2 straipsnio 4 dalyje ir 2a straipsnio 4 dalyje numatytos aštuonios leidžiančios nukrypti nuostatos, kai reikia prašyti nacionalinės kompetentingos institucijos leidimo. Kol leidimas neišduotas, prekės eksportas draudžiamas. Šios leidžiančios nukrypti nuostatos taikomos tais atvejais, kai prekė yra skirta:
- sąjungos, valstybių narių vyriausybių ir Rusijos vyriausybės bendradarbiavimą grynai civiliniais klausimais;
- tarpvyriausybinis bendradarbiavimas kosmoso programų srityje;
- civilinių branduolinių pajėgumų eksploatavimą, techninę priežiūrą, kuro atkūrimą ir saugą, taip pat civilinį branduolinį bendradarbiavimą, visų pirma mokslinių tyrimų ir plėtros srityje;
- jūrų sauga;
- civiliniai telekomunikacijų tinklai, įskaitant interneto paslaugų teikimą;
- išimtinai naudoti subjektams, kurie nuosavybės teise priklauso juridiniam asmeniui, subjektui ar įstaigai, įregistruotiems ar įsteigtiems pagal valstybės narės arba šalies partnerės teisę, arba kuriuos vienus ar bendrai kontroliuoja juridinis asmuo, subjektas ar įstaiga;
- sąjungos, valstybių narių ir šalių partnerių diplomatinės atstovybės, įskaitant delegacijas, ambasadas ir misijas.
Dėl sutarčių, sudarytų iki 2022 m. vasario 26 d., patikrinkite 25-27 klausimus.
Dėl situacijų, susijusių su IV priede išvardytais asmenimis ar subjektais, pažymėkite 17 klausimą.
2022 m. kovo 16 d
Nacionalinė kompetentinga institucija turi nustatyti būtinus dokumentus, kurie gali būti naudingi vertinant ir tikrinant, ar įvykdytos išimčių ar leidžiančių nukrypti nuostatų taikymo sąlygos. Šie dokumentai gali būti sutartys, tarpvyriausybiniai susitarimai, eksportuotojo deklaracijos (savideklaracija).
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamentu draudžiama parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti prekes ar technologijas kariniams galutiniams naudotojams Rusijoje, skirtas Sankcijų reglamento IV priede išvardytiems kariniams galutiniams naudotojams ir naudotojams, arba teikti su tuo susijusią techninę ir finansinę pagalbą. Tai apima dvejopo naudojimo prekes (išvardytas ES dvejopo naudojimo prekių reglamento I priede) ir "pažangiųjų technologijų" prekes (išvardytas Sankcijų reglamento VII priede).
Galimam eksportui į Sankcijų reglamento IV priede neišvardytiems nekariniams naudotojams arba tų prekių ir technologijų galutiniam nekariniam panaudojimui taikomos šios nuostatos:
- Dvejopo naudojimo objektams, įtrauktiems į ES dvejopo naudojimo objektų reglamento I priedą arba kuriems taikomas reikalavimas gauti leidimą dėl bendrosios sąlygos taikymo:
- jei numatytam galutiniam naudojimui taikomos 2 straipsnio 3 dalyje išvardytos išimtys (žr. 12 klausimą), nereikia prašyti leidimo pagal Sankcijų reglamentą, tačiau eksportuotojas turi laikytis ES dvejopo naudojimo prekių reglamento reikalavimų. Be to, pagal Sankcijų reglamentą reikalaujama, kad eksportuotojas muitinės deklaracijoje deklaruotų, jog prekės eksportuojamos taikant atitinkamą išimtį, ir praneštų valstybės narės, kurioje eksportuotojas gyvena arba yra įsisteigęs, kompetentingai institucijai, kai pirmą kartą eksportuoja naudodamasis atitinkama išimtimi, per 30 dienų nuo pirmojo eksporto datos. Nacionalinės kompetentingos institucijos stebės, kaip naudojamasi išimtimis, siekdamos užkirsti kelią bet kokiai priemonių apėjimo rizikai.
- jei numatomas galutinis panaudojimas patenka į bet kurios iš 2 straipsnio 4 dalyje išvardytų aštuonių veiklos rūšių taikymo sritį (žr. 13 klausimą), eksportuotojas kreipiasi dėl leidimo, o valstybės narės, kurioje eksportuotojas gyvena arba yra įsisteigęs, kompetentinga institucija atlieka individualų vertinimą. Be to, eksportuotojas laikosi reikalavimų pagal ES dvejopo naudojimo prekių reglamentą.
- jei eksportuojama pagal sutartis, sudarytas iki 2022 m. vasario 26 d., patikrinkite 25-27 klausimus.
- Sankcijų reglamento VII priede išvardytoms "pažangiųjų technologijų" prekėms:
- jei numatytam galutiniam naudojimui taikomos 2a straipsnio 3 dalyje išvardytos septynios išimtys (žr. 12 klausimą), leidimo pagal Sankcijų reglamentą prašyti nereikia. Pagal Sankcijų reglamentą reikalaujama, kad eksportuotojas muitinės deklaracijoje deklaruotų, jog prekės eksportuojamos taikant atitinkamą išimtį, ir praneštų valstybės narės, kurioje eksportuotojas gyvena arba yra įsisteigęs, kompetentingai institucijai, kai pirmą kartą eksportuoja naudodamasis atitinkama išimtimi, per 30 dienų nuo pirmojo eksporto datos.
Nacionalinės kompetentingos institucijos stebės, kaip taikomos išimtys, siekdamos užkirsti kelią bet kokiam priemonių apėjimo pavojui.
- jei numatomas galutinis panaudojimas patenka į 2a straipsnio 4 dalyje išvardytos veiklos sritį (žr. 13 klausimą), eksportuotojas kreipiasi dėl leidimo, o valstybės narės, kurioje eksportuotojas gyvena arba yra įsisteigęs, kompetentinga institucija atlieka individualų vertinimą.
- jei eksportuojama pagal sutartis, sudarytas iki 2022 m. vasario 26 d., pažymėkite 25-27 klausimus.
Be to, kalbant apie aviacijos ir kosmoso pramonės objektus, žr. 4 klausimą, kuriame patvirtinama, kad pirmiau minėta leidžianti nukrypti nuostata ir išimtys šiems sektoriams netaikomos.
2022 m. kovo 16 d
Leidimus pagal 2, 2a ir 2b straipsnius tvarko Sankcijų reglamento I priede išvardytos nacionalinės kompetentingos institucijos, laikydamosi mutatis mutandis taikomame ES dvejopo naudojimo reglamente nustatytų taisyklių ir procedūrų.
2022 m. kovo 16 d
Griežtesnės sąlygos taikomos eksportui tam tikriems galutiniams naudotojams, susijusiems su Rusijos gynybos ir pramonės baze. Sankcijų reglamento IV priede išvardytiems asmenims ir subjektams išimtys netaikomos ir tik labai ribotos galimybės kiekvienu konkrečiu atveju gauti nacionalinių kompetentingų institucijų leidimą, kai reikia skubiai užkirsti kelią įvykiui, galinčiam turėti rimtą ir didelį poveikį žmonių sveikatai ir saugai arba aplinkai, arba jį sušvelninti. Šių asmenų ir subjektų atžvilgiu iki 2022 m. vasario 26 d. sudarytos sutartys gali būti vykdomos, jei nacionalinė kompetentinga institucija išduoda leidimą, tačiau prekyba turi būti sustabdyta, kol toks leidimas bus suteiktas. Tokių leidimų prašoma iki 2022 m. gegužės 1 d.
Eksporto apribojimai šiems subjektams netaikomi, jei atitinkamos prekės nėra įtrauktos į Sankcijų reglamento VII priedą ("Pažangiosios technologijos" prekės), taip pat nėra įtrauktos į ES dvejopo naudojimo prekių reglamento I priedą arba joms netaikomos ES dvejopo naudojimo prekių reglamento bendrosios sąlygos. Tai nepažeidžia jokių kitų eksporto apribojimų, kurie gali būti taikomi pagal kitas taisykles ar reglamentus.
ES eksportuotojai taip pat privalo užtikrinti, kad į sąrašą įtrauktos prekės į sąrašą įtrauktų subjektų nepasiektų netiesiogiai (per šių subjektų į sąrašą neįtrauktas patronuojamąsias įmones ar kitus jų kontroliuojamus subjektus arba per tarpininką). Taip pat draudžiama parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti į sąrašą įtrauktas prekes trečiosios šalies tarpininkui, jei šios prekės pasiektų į sąrašą įtrauktą subjektą. Visais atvejais ES eksportuotojai turėtų tinkamai patikrinti savo verslo partnerius ir galutinę prekių paskirties vietą.
Be to, ES eksportuotojams draudžiama sąmoningai ir tyčia dalyvauti veikloje, kurios tikslas ar poveikis yra šių eksporto apribojimų apėjimas.
2022 m. kovo 16 d
Paprastai, jei nepatenkate į šias situacijas, nėra prasmės prašyti leidimo.
Dėl sąlygų, taikomų galiojančių sutarčių vykdymui, patikrinkite 25-27 klausimus.
2022 m. kovo 16 d
Į VII priede pateiktą produktų sąrašą įtrauktos prekės buvo atrinktos remiantis tuo, kad jos gali tiesiogiai ar netiesiogiai prisidėti prie Rusijos karinių ir technologinių pajėgumų stiprinimo. Jie taip pat buvo atrinkti bendradarbiaujant su šalimis partnerėmis.
2022 m. kovo 16 d
Į išplėstinį sąrašą įtraukti fiziniai ir juridiniai asmenys yra tam tikri galutiniai naudotojai, susiję su Rusijos gynybos ir pramonės baze. Jie taip pat buvo atrinkti bendradarbiaujant su šalimis partnerėmis.
2022 m. kovo 16 d
Dvejopo naudojimo ir "Pažangiųjų Technologijų"
prekių eksporto apribojimo praktinis taikymas įmonėms
VII priede išvardytos prekės yra išvardytos remiantis jų aprašymu ir techniniais parametrais. Kai eksportuojate į Rusiją ir jūsų prekėms taikoma kontrolė, jūsų gali būti paprašyta pateikti bet kokį dokumentą, reikalingą jūsų prekei identifikuoti ir naudingą jos identifikavimui ir klasifikavimui, įskaitant, pavyzdžiui, techninių duomenų lapą, kuriame išvardytos jūsų prekės savybės ir techniniai parametrai.
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamento VII priede, kuriame išvardytos "pažangiųjų technologijų" prekės, nenurodyti prekių (muitinės) kodai.
Šių DUK priede informaciniais tikslais pateikta atitikties lentelė, kurioje pateiktos nuorodos, pagal kurias Sankcijų reglamento VII priede nurodytos prekės siejamos su atitinkamais prekių kodais, apibrėžtais pagal Bendrojo muitų tarifo ir Kombinuotosios nomenklatūros (KN) taisykles. Ši lentelė pateikiama kaip mandagumo priemonė ekonominės veiklos vykdytojams, kad jie galėtų lengviau identifikuoti ir klasifikuoti VII priede nurodytas prekes, kurioms taikomos Sankcijų reglamento 2a straipsnio 1 dalyje ir 2b straipsnio 1 dalyje nustatytos priemonės. Atitinkami 8 skaitmenų KN kodai yra neprivalomas orientyras ekonominės veiklos vykdytojams, padedantis aptikti ir identifikuoti deklaruojamas prekes. Jie nėra privalomi ir pateikiami be pažeidžiami visi ekonominių operacijų vykdytojo įsipareigojimai, susiję su eksporto kontrole ir sankcijomis, kurie turi būti tikrinami pateikiant muitinės deklaraciją.
Reikėtų pažymėti, kad nors prekių kodai padeda ekonominės veiklos vykdytojams laikytis reikalavimų, norint padaryti išvadas, ar prekei taikomi eksporto apribojimai, būtina atlikti papildomą techninį vertinimą. Šio papildomo techninio įvertinimo dažnai reikia, nes daugeliu atvejų VII priede pateikto prekių aprašymo ir atitinkamų prekių kodų aprašymo duomenys visiškai nesutampa.
Prekių kodai paimti iš Kombinuotosios nomenklatūros. Ji apibrėžta Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 1 straipsnio 2 dalyje4 ir pateikta jo I priede, kurie galioja Sankcijų reglamento paskelbimo metu.
_________________
4 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo
2022 m. kovo 16 d
Sąvoka "traktorius" (VII priedo X.A.VII.001.b punktas) susijusi su ratiniais ne kelių transporto priemonių traktoriais, tarp kurių yra ir žemės ūkio traktoriai, jei jie atitinka šioje kontrolėje reikalaujamus techninius parametrus.
Sunkiasvoriams sunkvežimiams, kurie suprantami kaip sunkvežimiai su puspriekabėmis, taikomas to paties priedo X.A.VII.001.c punktas.
2022 m. kovo 16 d
Siekiant palengvinti pranešimą ir leidimą parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti daiktus, kuriems taikomi Sankcijų reglamento 2, 2a ir 2b straipsniai, reglamento IX priede pateikiamas šablonas su privalomais informacijos elementais, kuriuos eksportuotojas turi pateikti valstybės narės, kurioje eksportuotojas gyvena arba yra įsisteigęs, kompetentingai institucijai.
Jei prekei taip pat taikomas ES dvejopo naudojimo prekių reglamentas, eksportuotojas taip pat turi laikytis tame reglamente nustatytų reikalavimų, naudodamas tame reglamente pateiktą šabloną.
Valstybių narių kompetentingų institucijų, kurioms taikomas Sankcijų reglamentas, sąrašas pateikiamas Sankcijų reglamento I priede.
Valstybių narių kompetentingų institucijų sąrašas pagal ES dvejopo naudojimo objektų reglamentą skelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje5 . Šio sąrašo kopiją galima rasti specialioje Komisijos interneto svetainėje.
___________________
5 Informacinis pranešimas- Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/821, nustatantis Sąjungos dvejopo naudojimo prekių eksporto, tarpininkavimo, techninės pagalbos, tranzito ir perdavimo kontrolės režimą (OL L 206, 2021 6 11, p. 1): Informacija apie priemones, kurias valstybės narės priėmė pagal 4, 6 ir 7 straipsnius, 9, 11, 12, 22 ir 23
2022 m. kovo 16 d
Kad būtų galima vykdyti iki 2022 m. vasario 26 d. sudarytas sutartis, valstybės narės gali leisti eksportuoti dvejopo naudojimo ir "Pažangiųjų technologijų" prekes, skirtas nekarinėms reikmėms ir nekariniams naudotojams, jei eksportuotojas tokio leidimo prašo iki 2022 m. gegužės 1 d. Šiuos leidimus kiekvienu konkrečiu atveju vertina nacionalinė kompetentinga institucija pagal taikytinas taisykles. Kol leidimas negautas, tokių prekių, kurioms taikomos naujos sankcijos, eksportas draudžiamas. Po 2022 m. gegužės 1 d. neleidžiama prašyti leidimo vykdyti galiojančias sutartis ir susitarimus.
Nacionalinės kompetentingos institucijos nesuteikia leidimo, jei yra pagrįstų priežasčių manyti, kad galutinis naudotojas gali būti karinis galutinis naudotojas arba IV priede nurodytas fizinis ar juridinis asmuo, prekės gali būti karinės paskirties arba eksportas skirtas aviacijai ar kosmoso pramonei.
Jei sutartis buvo sudaryta iki vasario 26 d. tiesiogiai su IV priede nurodytu fiziniu ar juridiniu asmeniu, nacionalinės kompetentingos institucijos galėtų leisti ją tęsti, jei eksportuotojas tokio leidimo paprašo iki 2022 m. gegužės 1 d.
Sankcijų reglamente nėra nuorodos į tokio leidimo galiojimo laikotarpį.
Jei sutartyje numatytas dvejopo naudojimo kontroliuojamų prekių eksportas, eksportuotojas, prieš pradėdamas faktinį eksportą, turi turėti reikiamą leidimą pagal ES dvejopo naudojimo prekių reglamentą.
2022 m. kovo 16 d
Siekiant palengvinti galiojančių sutarčių autorizavimą, Sankcijų reglamento IX priede pateikiamas šablonas su privalomais informacijos elementais, kuriuos eksportuotojas turi pateikti valstybės narės, kurioje eksportuotojas gyvena arba yra įsisteigęs, kompetentingai institucijai. Jei prekei taikomas ES dvejopo naudojimo prekių reglamentas, eksportuotojas taip pat turi laikytis pagal tą reglamentą nustatytų reikalavimų.
Valstybių narių kompetentingų institucijų sąrašas pateiktas Sankcijų reglamento I priede.
Valstybių narių kompetentingų institucijų sąrašas pagal ES dvejopo naudojimo objektų reglamentą skelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje6 . Šio sąrašo kopiją galima rasti Komisijos dvejopo naudojimo prekių eksporto kontrolės tinklalapyje.
__________________
6 Informacinis pranešimas- Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/821, nustatantis Sąjungos dvejopo naudojimo prekių eksporto, tarpininkavimo, techninės pagalbos, tranzito ir perdavimo kontrolės režimą (OL L 206, 2021 6 11, p. 1): Informacija apie priemones, kurias valstybės narės priėmė pagal 4, 6 ir 7 straipsnius, 9, 11, 12, 22 ir 23
2022 m. kovo 16 d
Ne. 2 straipsnio 5 dalyje ir 2a straipsnio 5 dalyje nustatytos leidžiančios nukrypti nuostatos skirtos nekariniam naudojimui ir nekariniams naudotojams. 2 straipsnio 7 dalyje ir 2a straipsnio 7 dalyje numatyta, kad spręsdamos dėl prašymų išduoti leidimus, nacionalinės kompetentingos institucijos negali išduoti leidimo, jei turi pagrįstų priežasčių manyti, kad galutinis naudotojas gali būti karinis galutinis naudotojas arba prekės gali būti skirtos kariniam galutiniam naudojimui.
Remiantis 2b straipsnio 1 dalies b punktu, sutartį gali būti leista palikti galioti, jei galutinis naudotojas yra IV priede nurodytas subjektas arba fizinis asmuo.
2022 m. kovo 16 d
Vykdant sutartis, pagal kurias daiktai buvo pristatyti ir kai kuriuos veiksmus turi atlikti pardavėjas (pavyzdžiui, techninius pokalbius su klientu, oficialų gaminio (daiktų) priėmimą, bandymus, sutarties užbaigimą ir etapų apmokėjimą), reikalingas leidimas užbaigti tas sutarties dalis, kurios susijusios su popardaviminėmis paslaugomis.
2022 m. kovo 16 d
Straipsnio 2 dalyje 5, straipsnio 2a dalyje 5 ir straipsnio 2b dalies 1 punkte b sąvoka "sutartys" neapibrėžta. Atsižvelgiant į tai, kad šių nuostatų tikslas ir paskirtis yra suteikti eksportuotojams galimybę, gavus leidimą, vykdyti savo sutartinius įsipareigojimus pagal atitinkamą vidaus teisę, nacionalinės kompetentingos institucijos pagal savo vidaus teisę turi įvertinti, ar sutartis buvo sudaryta.
Apskritai, kalbant apie ES sankcijas, sutartis laikoma sudaryta, kai joje yra visi sandoriui įvykdyti būtini elementai (pvz., produktas, kaina, kiekiai, pristatymo datos, vykdymo sąlygos ir kt.). Jei trūksta vieno iš šių esminių elementų ir dėl to reikėtų pasirašyti vėlesnį susitarimą, pradinis susitarimas neturėtų būti laikomas sutartimi.
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamentu draudžiama "tiesiogiai ar netiesiogiai parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti [aptariamas prekes], nepriklausomai nuo to, ar jos yra Sąjungos kilmės, bet kuriam fiziniam ar juridiniam asmeniui, subjektui ar įstaigai Rusijoje arba skirti naudoti Rusijoje". Jame taip pat draudžiama "sąmoningai ir apgalvotai dalyvauti veikloje, kurios tikslas ar poveikis yra apeiti reglamente nustatytus draudimus".
Todėl ES eksportuotojas turėtų prašyti nacionalinių kompetentingų institucijų leidimo pagal 2 straipsnio 5 dalį, 2a straipsnio 5 dalį ir 2b straipsnio 1 dalies b punktą, kad jam būtų leista įvykdyti bet kokią sutartį, pagal kurią numatoma eksportuoti į Rusiją arba naudoti Rusijoje.
Jei Rusijos subjekto patronuojamoji įmonė yra įsisteigusi ES, ji pati privalo laikytis Sankcijų reglamento.
ES eksportuotojai taip pat turi užtikrinti, kad į sąrašą įtrauktos prekės į sąrašą įtrauktų subjektų nepasiektų netiesiogiai (per šių subjektų į sąrašą neįtrauktas patronuojamąsias įmones ar kitus jų kontroliuojamus subjektus arba per tarpininką). Taip pat draudžiama parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti į sąrašą įtrauktas prekes trečiosios šalies tarpininkui, jei šios prekės pasiektų į sąrašą įtrauktą subjektą. Visais atvejais ES eksportuotojai turėtų tinkamai patikrinti savo verslo partnerius ir galutinę prekių paskirties vietą.
Be to, ES eksportuotojams draudžiama sąmoningai ir tyčia dalyvauti veikloje, kurios tikslas ar poveikis yra šių apribojimų apėjimas.
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamento taikymo sritis nustatyta 13 straipsnyje; ES sankcijos netaikomos eksteritorialiai. Sankcijų reglamentas taikomas, inter alia, bet kuriam asmeniui Sąjungos teritorijoje ar už jos ribų, kuris yra valstybės narės pilietis, ir bet kuriam juridiniam asmeniui, subjektui ar įstaigai Sąjungos teritorijoje ar už jos ribų, kuris yra įregistruotas ar įsteigtas pagal valstybės narės teisę.
ES bendrovių dukterinės įmonės yra įsteigtos pagal priimančiosios šalies įstatymus, todėl joms taikomi priimančiosios šalies įstatymai. Vis dėlto dukterinėje įmonėje dirbantys ES piliečiai yra asmeniškai saistomi ES sankcijų ir gali būti patraukti asmeniškai atsakomybėn už dalyvavimą sandoriuose, kuriais pažeidžiamos ES sankcijos. Pavyzdžiui, net jei sandorį sudarė pati patronuojamoji įmonė, ES piliečiams, padedantiems sudaryti sandorį, vis tiek gali būti taikoma kovos su sankcijų vengimu sąlyga, jei jie "dalyvauja veikloje", kurios tikslas ar poveikis yra apeiti pagrindinį draudimą. Be to, užsienio patronuojamosios įmonės priimti sprendimai, kuriuos turi patvirtinti ir (arba) kuriems turi pritarti ES patronuojančioji įmonė, būtų svarbūs, nes pastaroji yra saistoma savo pačios veiksmų.
2022 m. kovo 16 d
Jei jūsų ES įsikūrusi bendrovė vien tik arba kartu kontroliuoja bendrą įmonę, įsteigtą Rusijoje ir pagal Rusijos įstatymus, ir prekė yra skirta tik bendros įmonės naudojimui, galima prašyti leidimo eksportuoti prekę. Dėl nukrypti leidžiančių nuostatų, taikomų eksportui, skirtam iki 2022 m. vasario 26 d. sudarytoms sutartims vykdyti, patikrinkite 25-27 klausimus.
2022 m. kovo 16 d
Sąvoka "kitos paslaugos" yra išsami. Ji apima visas paslaugas, kurios yra "tiesiogiai ar netiesiogiai susijusios su 1 dalyje nurodytomis prekėmis ir technologijomis, taip pat su šių prekių ir technologijų tiekimu, gamyba, priežiūra ir naudojimu bet kuriam fiziniam ar juridiniam asmeniui, subjektui ar įstaigai Rusijoje arba naudojimui Rusijoje".
2022 m. kovo 16 d
Valstybių narių kompetentingos institucijos pagal ES Dvejopo naudojimo prekių reglamentą išduoda dvejopo naudojimo prekių eksporto leidimus, remdamosi konkrečiu ir kiekvienu konkrečiu atveju atliktu vertinimu. Jei nacionalinės kompetentingos institucijos turi pagrindo peržiūrėti savo ankstesnį vertinimą, pagal ES dvejopo naudojimo prekių reglamento 16 straipsnio 1 dalį jos gali panaikinti, sustabdyti, pakeisti arba atšaukti jau išduotą eksporto leidimą.
Taip gali būti, be kita ko, dėl pasikeitusio rizikos, susijusios su konkrečiu galutiniu naudojimu, galutiniu vartotoju ar paskirties vieta, įvertinimo arba dėl papildomų prekybos prekėmis apribojimų, kurie galėjo būti nustatyti po to, kai buvo suteiktas eksporto leidimas. Tačiau gali būti ir kitų priežasčių, dėl kurių nacionalinė kompetentinga institucija gali panaikinti, sustabdyti, pakeisti ar atšaukti eksporto leidimus.
Sankcijų reglamentu nacionalinėms kompetentingoms institucijoms leidžiama panaikinti, sustabdyti, pakeisti arba atšaukti suteiktą leidimą, jei jos mano, kad toks panaikinimas, sustabdymas, pakeitimas arba atšaukimas yra būtinas veiksmingam Sankcijų reglamento įgyvendinimui.
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamentas neturi poveikio importui iš Rusijos.
Tačiau ES importuotojai turėtų atlikti tinkamą deramą patikrinimą ir užtikrinti, kad toks importas ir susiję mokėjimai nepažeistų kitų ES ribojamųjų priemonių.
Pažymėtina, kad Tarybos reglamentu (ES) Nr. 269/20147 įšaldomas tam tikrų tikslinių asmenų turtas ir uždraudžiama jiems tiesiogiai ar netiesiogiai teikti lėšas ar ekonominius išteklius. Tai apima mokėjimus už prekes ir paslaugas.
Be to, Tarybos reglamentu (ES) Nr. 692/20148 draudžiamas importas iš Krymo ir Sevastopolio, o Tarybos reglamentu (ES) 2022/2639 draudžiamas importas iš Ukrainos Donecko ir Luhansko sričių, kurių nekontroliuoja vyriausybė, teritorijų. Reikėtų tinkamai atsižvelgti į nukreipimo per Rusiją riziką.
Išsamesnės informacijos apie ES ribojamąsias priemones, kurių imtasi reaguojant į krizę Ukrainoje, galima rasti ES sankcijų žemėlapyje .
____________________
7 2014 m. kovo 17 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 269/2014 dėl ribojamųjų priemonių, taikomų veiksmams, kuriais kenkiama Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei arba keliama grėsmė tokiems veiksmams, OL L 78, 2014 3 17, p. 6-15.
8 2014 m. birželio 23 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 692/2014 dėl ribojamųjų priemonių reaguojant į neteisėtą Krymo ir Sevastopolio aneksiją, OL L 183, 2014 6 24, p. 9.
9 2022 m. vasario 23 d. Tarybos reglamentas (ES) 2022/263 dėl ribojamųjų priemonių, taikomų pripažinus Ukrainos Donecko ir Lugansko sričių nevyriausybines kontroliuojamas teritorijas ir davus nurodymą Rusijos ginkluotosioms pajėgoms atvykti į tas teritorijas, OL L 42I, 2022 2 23, p. 77-94.
2022 m. kovo 16 d
Nuo 2022 m. vasario 26 d. draudžiama eksportuoti dvejopo naudojimo prekes į Rusiją, net ir civilinėms reikmėms. Kai kuriomis Sankcijų reglamente išvardytomis išimtimis ir nukrypti leidžiančiomis nuostatomis, taip pat taikant "senumo išlygą", vis dar leidžiama eksportuoti dvejopo naudojimo prekes labai konkrečiais atvejais ir labai griežtomis sąlygomis, įskaitant būtinybę gauti papildomus eksporto leidimus.
Sankcijų reglamentu nacionalinės kompetentingos institucijos neįpareigojamos sustabdyti arba panaikinti pagal Dvejopo naudojimo licencijų reglamentą išduotas licencijas. Jame veikiau reikalaujama, kad tas pats eksportas atitiktų Sankcijų reglamente nustatytus naujus dvejopo naudojimo prekių eksporto draudimus ir galėtų būti tęsiamas tik taikant išimtį arba leidžiančią nukrypti nuostatą.
2022 m. kovo 16 d
Ne. Sankcijų reglamentas taikomas nuo 2022 m. vasario 26 d. Jame nenumatyta konkrečių lankstumo priemonių, taikomų objektams, kurie tą dieną buvo rengiami Europos Sąjungoje.
2022 m. kovo 16 d
ES esančioms prekėms, kurių galutinė paskirties vieta yra Rusija ir kurios yra įtrauktos į sankcijų sąrašą, taikomi Sankcijų reglamento 2, 2a ir 2b straipsniai. Draudimas tiesiogiai ar netiesiogiai parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti šias prekes apima ir draudimą jas vežti tranzitu per ES teritoriją. Taigi, draudžiamų prekių tranzitas tarp trečiųjų šalių per ES šalį yra draudžiamas.
Išorinis tranzitas, perkrovimas, perkrovimas, reeksportas, reeksportas iš laisvosios zonos, laikinasis saugojimas ir tiesioginis reeksportas iš laikinojo saugojimo vietos, įvežtas į muitų teritoriją Sąjungoje tuo pačiu laivu ar orlaiviu, kuriuo jos bus išvežtos iš tos teritorijos be iškrovimo, ir bet kokį kitą prekių, įvežamų į ES ir skirtų Rusijai, judėjimą, riziką vertins muitinė, kuri gali nuspręsti, ar siunta patenka į sankcijų taikymo sritį ir todėl ją reikia tikrinti. Šios prekės bus muitinės prižiūrimos tol, kol bus išvežtos iš Sąjungos muitų teritorijos (žr. 2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas, 267 straipsnio 1 dalį).
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamente numatyta kontrolė taip pat taikoma ne tik dvejopo naudojimo prekių ir "pažangiųjų technologijų", bet ir jų eksporto "pardavimui, tiekimui ar perdavimui", įskaitant jau Rusijoje esančių prekių pardavimą, tiekimą ar perdavimą, pavyzdžiui, kai prekės yra ES bendrovės Rusijoje (pavyzdžiui, ES bendrovės filialo Rusijoje) atsargose.
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamentas nedaro poveikio kontroliuojamų prekių, kurios turi būti pristatytos į trečiąsias šalis, eksportui, net jei jos vežamos tranzitu per Rusiją. Vienas iš elementų, į kurį reikia atsižvelgti, yra didelė tokių prekių nukreipimo rizika arba bet kokia kita galima Sankcijų reglamento apėjimo rizika.
2022 m. kovo 16 d
Eksporto apribojimai pagal Sankcijų reglamentą netaikomi sandoriams tarp ES įsisteigusių bendrovių tik ES viduje. Išsamesnės informacijos apie sutartis su ES įsteigtais subjektais, susijusiais su į sąrašą įtrauktais asmenimis ar subjektais, taip pat žr. 31 klausimą.
Atskirai nuo Sankcijų reglamento tam tikriems Rusijos asmenims ir subjektams taikomi individualūs finansiniai apribojimai, pavyzdžiui, Tarybos reglamente (ES) Nr. 269/2014. Šie apribojimai apima turto įšaldymą ir draudimą tiesiogiai ar netiesiogiai teikti lėšas ar ekonominius išteklius tiems į sąrašą įtrauktiems asmenims ir subjektams. Lėšų ar ekonominių išteklių teikimas į sąrašą neįtrauktiems subjektams, kurie priklauso į sąrašą įtrauktam asmeniui ar subjektui arba yra jo kontroliuojami (įskaitant mokėjimus mainais už prekes), iš esmės bus laikomas netiesioginiu lėšų ar ekonominių išteklių teikimu į sąrašą įtrauktam asmeniui ar subjektui, išskyrus atvejus, kai kiekvienu konkrečiu atveju taikant rizika pagrįstą metodą ir atsižvelgiant į visas svarbias aplinkybes galima pagrįstai nustatyti, kad lėšos nepasieks į sąrašą įtraukto asmens ar subjekto. Taip pat draudžiama sudaryti galimybę naudotis lėšomis ar ekonominiais ištekliais trečiosios šalies tarpininkui, jei tas turtas būtų naudingas į sąrašą įtrauktam asmeniui ar subjektui. Visais atvejais ES eksportuotojai turėtų tinkamai patikrinti savo verslo partnerius ir galutinę lėšų ar ekonominių išteklių paskirties vietą.
Be to, ES eksportuotojams draudžiama sąmoningai ir tyčia dalyvauti veikloje, kurios tikslas ar poveikis yra šių apribojimų apėjimas.
2022 m. kovo 16 d
Kontroliuojamų technologijų (įskaitant žinias ar nematerialius dalykus) perdavimas užsienio asmenims yra nematerialių technologijų perdavimas, dar vadinamas "tariamu eksportu".
Sankcijų reglamento 2 ir 2a straipsniais draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai parduoti tiekti, perduoti ar eksportuoti prekes ir technologijas, kurioms taikomos priemonės, bet kuriam fiziniam ar juridiniam asmeniui, subjektui ar organizacijai Rusijoje arba naudoti Rusijoje. Techninės pagalbos kontrolės reikalavimai taip pat apima ir ES esančių užsienio piliečių kontrolę. Todėl bendrovės turėtų apriboti Rusijos darbuotojų prieigą prie tokių žinių ar technologijų, jei tokios žinios ir technologijos būtų naudojamos Rusijoje.
2022 m. kovo 16 d
ES veiklos vykdytojai turėtų būti įdiegę tinkamas deramo patikrinimo procedūras, kad užtikrintų, jog jų eksportuojamos prekės nebūtų nukreiptos į Rusiją. Tai galėtų apimti, pavyzdžiui, sutarties su trečiosios šalies verslo partneriu sąlygas, pagal kurias būtų numatyta atsakomybė, jei pastarasis reeksportuotų prekes į Rusiją, taip pat ex post patikrinimus.
Įgyvendinti sankcijas ir užtikrinti jų vykdymą turi valstybės narės. Komisija stebi, kaip valstybės narės įgyvendina ir vykdo sankcijas. Jei iš ES į trečiąją šalį eksportuota prekė, kuriai taikomos sankcijos, reeksportuojama į Rusiją, nacionalinės kompetentingos institucijos gali laikyti Sankcijų reglamento pažeidimu tai, kad ES eksportuotojas neatliko tinkamo deramo patikrinimo. Jei ES eksportuotojas sąmoningai ir tyčia neatlieka tokio deramo patikrinimo, tai gali būti laikoma dalyvavimu vengimo schemoje.
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamento teritorinė taikymo sritis apsiriboja ES. Turkijos ir Sąjungos muitų sąjungos buvimas nereiškia, kad sankcijų teritorinė taikymo sritis automatiškai išplečiama - tai nenumatyta ES ir Turkijos muitų sąjungos susitarime. Pastarajame numatyta, kad Turkija privalo suderinti priemones su Muitų sąjungos bendrąja prekybos politika. Priešingai, kadangi sankcijos turi teisinį pagrindą, susijusį su ES bendrąja užsienio ir saugumo politika, joms netaikomas Turkijos įsipareigojimas suderinti savo priemones su Muitų sąjungos bendrąja prekybos politika. Šiuo atžvilgiu Turkija traktuojama kaip bet kuri kita trečioji šalis, kuri netaiko tokių pačių sankcijų kaip ES.
2022 m. kovo 16 d
Pagal Airijos ir Šiaurės Airijos protokolą, ypač jo 2 priedo 47 skirsnį, SESV 215 straipsniu grindžiamos sankcijos automatiškai taikomos ir Šiaurės Airijai, jei jos susijusios su prekyba prekėmis. Tai reiškia, kad Sankcijų reglamente nustatyti apribojimai, susiję su prekyba prekėmis, taip pat taikomi Šiaurės Airijos ir Rusijos prekybai.
Be to, taikomos bendrosios taisyklės dėl Sankcijų reglamento taikymo srities pagal 13 straipsnį.
2022 m. kovo 16 d
Sankcijų reglamente nenumatyta kompensacija bendrovėms, eksportuojančioms į Rusiją prekes, kurioms taikomos sankcijos.
2022 m. kovo 16 d
Darbas su šalimis partnerėmis
Eksporto apribojimų apimtis buvo glaudžiai derinama su tomis šalimis, kurios, kaip tikimasi, taikys iš esmės lygiavertes prekybos priemones. Tai visų pirma pasakytina apie JAV, kur mūsų bendradarbiavimas grindžiamas mūsų dalyvavimu ES ir JAV prekybos ir technologijų tarybos veikloje. Priėmus priemones mūsų bendradarbiavimas bus intensyvesnis, kad būtų užtikrintas tinkamas koordinavimas ir vienodos sąlygos ES ir JAV bendrovėms.
Sankcijų reglamente pateikiamas šalių partnerių sąrašas, kuris gali būti iš dalies pakeistas, kad į jį būtų įtrauktos kitos šalys, taikančios iš esmės lygiavertes prekybos priemones.
2022 m. kovo 16 d
Taikant šias priemones, "šalys partnerės" - tai šalys, kurios taiko eksporto ribojimo priemones, iš esmės lygiavertes Sankcijų reglamente nustatytoms priemonėms. Šalių partnerių sąrašas pridedamas prie reglamento, o nuo 2022 m. vasario 26 d. į jį įtrauktos ir JAV. Komisija toliau peržiūrės trečiųjų šalių priimtas priemones ir palaikys glaudžius ryšius su jomis, kad užtikrintų veiksmingas sankcijas.
Sąvoka "šalis partnerė" turi keletą aspektų, susijusių su Sankcijų reglamento 2 ir 2a straipsniais:
Pirma, šalies partnerės įmonei priklausantiems arba jos kontroliuojamiems subjektams gali būti taikoma ta pati išimtis kaip ir valstybės narės įmonei priklausantiems arba jos kontroliuojamiems subjektams. Todėl valstybės narės gali leisti parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti nurodytas prekes ir technologijas arba teikti susijusią techninę ar finansinę pagalbą šioms įmonėms, jei jos nėra skirtos kariniam naudojimui arba galutiniam kariniam vartotojui.
Antra, valstybės narės gali leisti parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti numatytas prekes ir technologijas arba teikti susijusią techninę ar finansinę pagalbą, skirtą Rusijoje esančioms šalių partnerių diplomatinėms atstovybėms.
Trečia, ES prireikus ir remdamasi abipusiškumo principu keisis informacija su šalimis partnerėmis, kad padėtų užtikrinti eksporto apribojimų pagal Sankcijų reglamentą veiksmingumą ir nuoseklų šalių partnerių taikomų eksporto apribojimo priemonių taikymą.
2022 m. kovo 16 d
JAV atsisakė vadinamosios tiesioginio užsienio produkto taisyklės (EAR 734.9 skirsnis) ir de minimis taisyklės (EAR 734.4 skirsnio a punktas) VII priede išvardytoms pažangiųjų technologijų prekėms. JAV taip pat atsisakė FDPR dvigubos paskirties prekių atveju.
Be to, JAV netaikys ekstrateritorinės kontrolės prekėms, kurių kontroliuojama prekė, įtraukta į VII priedą, yra pagrindinis eksportuojamos prekės elementas, tačiau pačiai eksportuojamai prekei netaikomas Sankcijų reglamentas, jei nacionalinė kompetentinga institucija atlieka Sankcijų reglamento 2 straipsnio 7 dalyje ir 2a straipsnio 7 dalyje nustatytą deramą patikrinimą.
2022 m. kovo 16 d
Kiti įvairūs klausimai
Ne. Baltarusijai taikomos papildomos sankcijos, įskaitant tolesnius prekybos apribojimus, nustatytos 2022 m. kovo 2 d. Tarybos reglamente (ES) 2022/355, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 765/2006 dėl ribojamųjų priemonių atsižvelgiant į padėtį Baltarusijoje. Tačiau jos iš esmės atspindi pirmiau išdėstytą požiūrį.
2022 m. kovo 16 d
PRIEDAS – Sankcijų Reglamento VII priede išvardytoms prekėms skirta orientacinė laikina koreliacijos lentelė
Komisijos duomenų bazėje saugomame integruotame Bendrijos tarife (TARIC) pateikiamos konkrečioms prekėms taikomos importo ir eksporto priemonės, pavyzdžiui, muitų tarifo taikymo sustabdymas, tarifinės kvotos, tarifų lengvatos, antidempingo muitai, kiekybiniai apribojimai, embargai, taip pat eksporto kontrolė.
Integruojant ir koduojant šias priemones, TARIC užtikrina, kad visos valstybės narės jas taikytų vienodai, ir visiems ekonominės veiklos vykdytojams suteikia aiškų vaizdą apie visas priemones, kurių reikia imtis importuojant į ES arba eksportuojant prekes iš ES.
Kovo 4 d. atitinkamoms institucijoms ir suinteresuotosioms šalims buvo pateikta informacija apie į Reglamento (ES) 2022/328 VII priedą įtrauktas 8 skaitmenų TARIC priemones.
2022 m. kovo 16 d
Koreliacijos lentelėje VII priede nurodytos prekės susiejamos su atitinkamais prekių kodais, apibrėžtais pagal Bendrojo muitų tarifo ir Kombinuotosios nomenklatūros (KN) taisykles. Atitinkami aštuonženkliai KN kodai apibrėžia prekių muitinį klasifikavimą ir kodus, kuriuos reikia įrašyti į muitinės deklaraciją.
Ši atitikties lentelė nėra privaloma ir pateikiama nepažeidžiant ekonominių operacijų vykdytojo įsipareigojimų pagal eksporto kontrolę ir ribojamąsias priemones, kurie bus tikrinami, visų pirma, pateikiant muitinės deklaraciją.
Reikėtų pažymėti, kad daugeliu atvejų atitikties lentelėje pateikto KN kodų sąrašo nepakanka. Norint padaryti išvadas, ar prekei taikomos priemonės, būtina atlikti papildomą techninį vertinimą. Šis papildomas vertinimas būtinas, nes daugeliu atvejų KN kodo aprašymas nėra pakankamai konkretus, kad tiksliai atitiktų VII priede pateiktą prekių kontrolinį tekstą. Reikėtų pažymėti, kad į šią atitikties lentelę neįtrauktos atitikties programinei įrangai dėl toliau nurodytų priežasčių:
-
KN klasifikacija grindžiama ne programinės įrangos turiniu, o jos palaikymu (flash diskas, DVD ir kt.);
-
programinė įranga dažnai eksportuojama kaip susijusios įrangos ar produktų dalis, todėl eksportuotojas turi deklaruoti su įranga ar produktais susijusį KN kodą;
-
dažniausiai programinė įranga gavėjui siunčiama ne per muitinę, o per debesį arba bet kurį kompiuterių serverį.
Taip pat reikėtų pažymėti, kad į šią koreliacijos lentelę neįtrauktos koreliacijos su technologijomis, nes nematerialių prekių eksportas muitinėje nedeklaruojamas.
KN kodai paimti iš 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl 2022 m. Bendrojo muitų tarifo 1 straipsnio 2 dalyje apibrėžtos Kombinuotosios nomenklatūros, kuri galioja Sankcijų reglamento paskelbimo metu ir yra pateikta jo I priede. Prireikus koreliacijos lentelė bus peržiūrėta atsižvelgiant į VII priede pateikto prekių sąrašo ir (arba) atitinkamų prekių kodų pakeitimus.
Kad būtų aiškiau, pagrindinėmis sudedamosiomis dalimis laikomos visos surinktos sudedamosios dalys, sudarančios galutinio gaminio dalį, be kurios galutinis gaminys negali veikti.
2022 m. kovo 16 d