FAQs EU SANCTIONS ON RUSSIA
Zverejnené 16. marca 2022
o vývozných obmedzeniach podľa článkov 2, 2a a 2b nariadenia Rady č. 833/2014 o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na konanie Ruska destabilizujúce situáciu na Ukrajine (ďalej len "nariadenie o sankciách") v znení nariadenia Rady (EÚ) 2022/328 z 25. februára 2022.
Priateľský preklad do slovenčiny - Bruselská kancelária EIFEC - www.eifec.org
Tieto často kladené otázky (FAQ) poskytujú informácie o vývozných obmedzeniach týkajúcich sa tovaru dvojakého použitia a položiek vyspelých technológií podľa článkov 2, 2a a 2b nariadenia o sankciách z pohľadu útvarov Komisie. Autoritatívny výklad právnych predpisov Únie môže podať len Súdny dvor EÚ.
Odkazy na články a prílohy nariadenia o sankciách sa týkajú nariadenia Rady (EÚ) č. 833/2014 z 31. júla 2014 v znení neskorších nariadení Rady, najmä nariadenia Rady (EÚ) 2022/328 z 25. februára 2022.
Na účely tohto FAQ sa pojem "vývozné obmedzenia" vzťahuje na vývozné obmedzenia týkajúce sa tovaru s dvojakým použitím a položiek s pokročilou technológiou podľa článkov 2, 2a a 2b nariadenia o sankciách.
Na účely tohto FAQ sa pojem "vývoz" vzťahuje na predaj, dodávku, transfer alebo vývoz položiek, ako aj na poskytovanie sprostredkovateľských služieb a technickej a finančnej pomoci, ak nie je uvedené inak.
Na účely tohto FAQ sa pojem "povolenie" vzťahuje na povolenie výnimiek podľa nariadenia o sankciách a povolenie na použitie tovaru dvojakého použitia podľa nariadenia EÚ o tovare dvojakého použitia.
Na účely tohto FAQ vychádza číslovanie článkov z anglickej verzie nariadenia o sankciách.
Nariadenie o sankciách obsahuje zákaz vývozu tovaru a technológií vhodných na použitie v letectve alebo vo vesmírnom priemysle, ako aj v odvetví energetiky. Na tieto opatrenia sa nevzťahuje tento FAQ.
16. marca 2022
Celková štruktúra a prístup, ktorý sa uplatňuje pri tomto usmernení
Nariadenie Rady (EÚ) 2022/328 z 25. februára 20221 nadväzuje na reštriktívne opatrenia (sankcie) EÚ vo forme vývozných obmedzení podľa nariadenia o sankciách2 a rozširuje ich. Pokiaľ nebudú zmenené a doplnené nariadením Rady (EÚ) 2022/328 alebo inými nariadeniami, existujúce ustanovenia nariadenia o sankciách zostávajú v platnosti a naďalej sa uplatňujú.
Cieľom tohto usmernenia je podporiť príslušné vnútroštátne orgány a zainteresované strany vrátane vývozcov pri vykonávaní nových vývozných obmedzení zavedených v článkoch 2, 2a a 2b a súvisiacich ustanovení v článkoch 1, 2c a 2d nariadenia o sankciách v znení z februára 2022 bez toho, aby boli dotknuté ostatné ustanovenia uvedeného nariadenia.
___________________
1Nariadenie Rady (EÚ) 2022/328 z 25. februára 2022, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 833/2014 o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na konanie Ruska destabilizujúce situáciu na Ukrajine
2 Nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014 z 31. júla 2014 o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na konanie Ruska destabilizujúce situáciu na Ukrajine
16. marca 2022
Po prvé, nariadenie o sankciách rozšírilo rozsah vývozných obmedzení týkajúcich sa tovaru a technológií s dvojakým použitím, ako je uvedené v prílohe I k nariadeniu EÚ o dvojakom použití3 . Vývoz týchto položiek je od roku 2014 zakázaný pre vojenský sektor. Teraz sa zákaz uplatňuje aj vtedy, keď sú tieto položky určené pre civilných používateľov alebo použitie, s veľmi obmedzenými výnimkami a odchýlkami.
Po druhé, nariadenie o sankciách zakazuje aj vývoz ďalších položiek "vyspelých technológií" s cieľom obmedziť zvyšovanie vojenskej a technologickej kapacity Ruska v odvetviach, ako sú elektronika, počítače, telekomunikácie a informačná bezpečnosť, senzory a lasery a námorníctvo.
Po tretie, v nariadení o sankciách sú uvedené subjekty spojené s ruskou obrannou a priemyselnou základňou, na ktoré sa vzťahujú ešte prísnejšie vývozné obmedzenia.
Podobne ako v iných sankčných režimoch EÚ sa vývozné obmedzenia vzťahujú na predaj, dodávky, prevod a vývoz položiek, na ktoré sa vzťahujú, ako aj na poskytovanie sprostredkovateľských služieb a technickej a finančnej pomoci.
Nové ustanovenia predpokladajú veľmi obmedzené výnimky a odchýlky v určitých vymedzených situáciách, ktoré sú ďalej vysvetlené v tomto dokumente. Podobne nariadenie o sankciách umožňuje určitú možnosť pokračovať vo vývoze na základe už existujúcich alebo "starých" zmlúv, ktoré podliehajú individuálnemu posúdeniu.
Napokon, nariadenie o sankciách obsahuje zákaz vývozu tovaru a technológií vhodných na použitie v letectve alebo vo vesmírnom priemysle, ako aj v odvetví energetiky. Tieto opatrenia nie sú predmetom tohto FAQ.
___________________
3 Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/821 z 20. mája 2021, ktorým sa stanovuje režim Únie na kontrolu vývozu, sprostredkovania, technickej pomoci, tranzitu a prepravy položiek s dvojakým použitím.
16. marca 2022
Zjednodušene povedané, postup overenia, či sa vás týka obmedzenie vývozu, je nasledovný:
Toto je zjednodušený diagram, pre ďalšie vysvetlenie si overte u príslušných orgánov vášho členského štátu, či sa na výrobok, ktorý predávate do Ruska, vzťahuje nariadenie o sankciách (alebo iné obmedzenia).
Niektoré prílohy k nariadeniu o sankciách, napríklad prílohy II, X a XI, obsahujú kódy kombinovanej nomenklatúry (KN), zatiaľ čo položky s dvojakým použitím a položky vyspelých technológií uvedené v prílohe VII sú označené technickými opismi. Hospodársky subjekt musí v rámci plnenia svojich povinností overiť na základe kódu KN alebo technického opisu, či sa na položku, ktorá sa má vyviezť, vzťahuje alebo nie. Skutočnosť, že kód KN zodpovedajúci položke nie je uvedený v nariadení o sankciách, nevylučuje, že sa to týka určitých položiek zaradených pod tento kód KN, pretože môže ísť o položky s dvojakým použitím alebo položky uvedené v prílohe VII k nariadeniu o sankciách v súlade s článkami 2, 2a a 2b. Pokiaľ ide o položky s dvojakým použitím a položky uvedené v prílohe VII k nariadeniu o sankciách, v nariadení o sankciách neexistuje žiadna korelácia medzi kódmi KN a takýmito položkami, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia.
16. marca 2022
Vývozné obmedzenia vzťahujúce sa na položky, na ktoré sa vzťahuje príloha I k nariadeniu EÚ o dvojakom použití, a na položky "vyspelých technológií" majú formu zákazov, ale existujú obmedzené výnimky a odchýlky. Výnimky sa okrem iného vzťahujú na humanitárne potreby, núdzové situácie v oblasti zdravia, prírodné katastrofy, lekárske a farmaceutické použitie, dočasný vývoz zariadení na použitie spravodajskými médiami, predmety na osobné použitie. Výnimky sa okrem iného vzťahujú na vývoz určený na spoluprácu medzi vládami, vývoz určený pre civilné telekomunikačné siete, vývoz určený na prevádzku, údržbu a bezpečnosť civilných jadrových kapacít alebo vývoz určený pre spoločnosti, ktoré vlastní alebo výlučne či spoločne kontroluje subjekt EÚ alebo subjekt partnerskej krajiny, alebo vývoz, na ktorý sa vzťahujú predchádzajúce zmluvy.
Tieto výnimky a odchýlky sa nevzťahujú na vývoz jednotlivcom alebo subjektom spojeným s ruskou obrannou a priemyselnou základňou, ako sa uvádza v prílohe IV. Pre tieto subjekty je vývoz povolený len za podmienok uvedených v článku 2 ods. 2b ods. 1 písm. a) a b).
Zároveň je potrebné poznamenať, že uvedené výnimky a oslobodenia nie sú k dispozícii ani pre vývoz pre letecký alebo kozmický priemysel.
16. marca 2022
Vývozné obmedzenia nadobudli platnosť a začali sa plne uplatňovať 26. februára 2022.
Od tohto dátumu je vývoz tovaru a technológií, na ktoré sa vzťahujú vývozné obmedzenia zavedené nariadením o sankciách, povolený len vtedy, ak je povolený na základe i) príslušných výnimiek alebo ii) výnimiek podliehajúcich schváleniu. Ak sa vyžaduje povolenie, až do jeho udelenia sa obchod nesmie uskutočniť.
16. marca 2022
Ak sa na tieto položky nevzťahuje nariadenie o sankciách, môžu sa predávať, dodávať, prepravovať alebo vyvážať do Ruska bez obmedzení a súvisiace poskytovanie technickej a finančnej pomoci môže pokračovať. Tým nie sú dotknuté žiadne iné obchodné obmedzenia, ktoré by mohli platiť podľa iných ustanovení nariadenia alebo podľa iných nariadení.
16. marca 2022
Nariadenie o sankciách sa uplatňuje "bez toho, aby bolo dotknuté", t. j. súbežne s nariadením EÚ o dvojakom použití (EÚ) 2021/821. Vývozcovia musia zabezpečiť, aby dodržiavali obe nariadenia.
V dôsledku toho by si vývoz položiek s dvojakým použitím mohol vyžadovať povolenie podľa nariadenia o položkách s dvojakým použitím a v prípade, že sa uplatňuje výnimka podľa nariadenia o sankciách, aj podľa tohto nariadenia. V prípade pochybností by sa vývozcovia mali obrátiť na príslušný orgán členského štátu, v ktorom má vývozca bydlisko alebo sídlo.
Ak vývoz položky s dvojakým použitím alebo položky "vyspelá technológia" uvedenej v prílohe VII spadá do rozsahu pôsobnosti výnimky, podľa nariadenia o sankciách sa nevyžaduje žiadne predchádzajúce povolenie. V prípade položiek s dvojakým použitím sa však môže vyžadovať povolenie podľa nariadenia o položkách s dvojakým použitím.
Na povolenia pre tovar a technológie uvedené v prílohe VII nariadenia o sankciách sa primerane uplatňujú pravidlá a postupy stanovené v nariadení EÚ o dvojakom použití. To znamená, že pre napríklad, že ak vývoz položky, ktorá nie je uvedená v prílohe I k nariadeniu o položkách s dvojakým použitím, podlieha požiadavke na povolenie podľa nariadenia o položkách s dvojakým použitím, napríklad podľa článku 4 (tzv. "catch-all" doložky), takéto požiadavky na povolenie zostávajú v platnosti bez ohľadu na skutočnosť, že tá istá položka môže byť uvedená v prílohe VII k nariadeniu o sankciách.
16. marca 2022
Vývoz tovaru dvojakého použitia pre vojenské konečné použitie a konečných používateľov je podľa nariadenia o sankciách zakázaný. Vývoz položiek, ktoré nie sú uvedené v prílohe I k nariadeniu EÚ o položkách s dvojakým použitím ani v nariadení o sankciách, môže stále podliehať kontrole podľa "catch-all clause" nariadenia o položkách s dvojakým použitím, t. j. s cieľom zabezpečiť, aby neboli určené na vojenské konečné použitie alebo pre koncových používateľov (vrátane prípadov, keď sa vývoz týka osôb alebo subjektov uvedených v prílohe IV k nariadeniu o sankciách).
16. marca 2022
Definícia "technickej pomoci" a "sprostredkovateľských služieb" sa nachádza v článku 1 písm. c) a d) nariadenia o sankciách. Poskytovanie takejto pomoci alebo služieb spadá pod zákazy uvedené v článku 2 ods. 2 a článku 2a ods. 2 a môže podliehať výnimkám a odchýlkam podľa článku 2 ods. 3 a článku 2a ods. 3 a článku 2 ods. 4 a článku 2a ods. 4 a článku 2 ods. 5 a článku 2a ods. 5.
16. marca 2022
Oznámenie príslušnému vnútroštátnemu orgánu a žiadosť o povolenie sa musia predložiť elektronicky. V prílohe IX k nariadeniu o sankciách sú uvedené formuláre obsahujúce povinné prvky týchto oznámení alebo žiadostí a vývozcovia by mali tieto formuláre používať vždy, keď je to možné. Ak však použitie formulára nie je možné, vývozcovia musia poskytnúť aspoň všetky prvky opísané vo formulári a v poradí stanovenom vo formulároch.
Ak sa na položku vzťahuje nariadenie EÚ o položkách s dvojakým použitím, vývozcovia musia príslušnému vnútroštátnemu orgánu predložiť aj formulár(-y) podľa tohto nariadenia.
Formulár oznámenia/žiadosti/povolenia v prílohe IX k nariadeniu o sankciách sa vzťahuje len na ustanovenia článkov 2, 2a a 2b. Nemá vplyv na používanie formulárov týkajúcich sa iných ustanovení nariadenia o sankciách.
16. marca 2022
Nekontrolované položky obsahujúce jednu alebo viacero súčastí uvedených v prílohe VII nepodliehajú vývozným obmedzeniam vzťahujúcim sa na vývoz týchto súčastí za predpokladu, že cieľom transakcie nie je obísť pravidlá kontroly vývozu položiek s dvojakým použitím alebo obmedzenia týkajúce sa položiek "vyspelých technológií" podľa nariadenia o sankciách.
V prípade položiek uvedených v prílohe I k nariadeniu EÚ o dvojakom použití sa však naďalej uplatňuje poznámka "hlavný prvok". To znamená, že nekontrolované položky obsahujúce jednu alebo viacero zložiek uvedených v tejto prílohe naďalej podliehajú pravidlám kontroly vývozu podľa nariadenia EÚ o položkách dvojakého použitia vrátane pravidla o "hlavných prvkoch".
16. marca 2022
V článku 2 ods. 3 a článku 2a ods. 3 nariadenia o sankciách sa stanovuje sedem obmedzených výnimiek z vývozných obmedzení za predpokladu, že sú splnené určité podmienky a požiadavky, t. j. použitie výnimky sa oznámi colným orgánom a pri prvom použití sa vykoná oznámenie. Tieto výnimky sa vzťahujú na:
- humanitárne účely, núdzové situácie v oblasti zdravia, naliehavé predchádzanie alebo zmiernenie udalosti, ktorá by mohla mať vážny a významný vplyv na ľudské zdravie a bezpečnosť alebo životné prostredie, alebo ako reakcia na prírodné katastrofy;
- na lekárske alebo farmaceutické účely;
- dočasný vývoz položiek na použitie spravodajskými médiami;
- aktualizácie softvéru;
- použitie ako komunikačné zariadenie pre spotrebiteľov;
- zabezpečenie kybernetickej a informačnej bezpečnosti fyzických a právnických osôb, subjektov a orgánov v Rusku s výnimkou jeho vlády a podnikov priamo alebo nepriamo kontrolovaných touto vládou, alebo
- osobné použitie fyzických osôb cestujúcich do Ruska alebo ich najbližších rodinných príslušníkov, ktorí cestujú s nimi, a obmedzené na osobné veci, vybavenie domácnosti, vozidlá alebo obchodné nástroje vo vlastníctve týchto osôb, ktoré nie sú určené na predaj.
16. marca 2022
V článku 2 ods. 4 a článku 2a ods. 4 nariadenia o sankciách sa stanovuje osem výnimiek, pri ktorých je potrebné požiadať príslušný vnútroštátny orgán o povolenie. Až do udelenia povolenia je vývoz položky zakázaný. Výnimky sa vzťahujú na situácie, keď je predmet určený na:
- spolupráca medzi Úniou, vládami členských štátov a vládou Ruska v čisto civilných záležitostiach;
- medzivládna spolupráca v oblasti vesmírnych programov;
- prevádzku, údržbu, obnovu paliva a bezpečnosť civilných jadrových kapacít, ako aj civilnú jadrovú spoluprácu, najmä v oblasti výskumu a vývoja;
- námorná bezpečnosť;
- civilné telekomunikačné siete vrátane poskytovania internetových služieb;
- výhradné používanie subjektov, ktoré vlastní alebo výlučne či spoločne kontroluje právnická osoba, subjekt alebo orgán, ktorý je založený alebo zriadený podľa práva členského štátu alebo partnerskej krajiny;
- diplomatické zastúpenia Únie, členských štátov a partnerských krajín vrátane delegácií, veľvyslanectiev a misií.
V prípade zmlúv uzavretých pred 26. februárom 2022 skontrolujte otázky 25 až 27. V prípade situácií s osobami alebo subjektmi uvedenými v prílohe IV zaškrtnite otázku 17.
16. marca 2022
Je na príslušnom vnútroštátnom orgáne, aby určil potrebnú dokumentáciu, ktorá by mohla byť užitočná na posúdenie a overenie splnenia podmienok pre výnimky alebo odchýlky. Táto dokumentácia môže zahŕňať zmluvy, medzivládne dohody, vyhlásenia vývozcu (vlastné vyhlásenie).
16. marca 2022
Nariadenie o sankciách zakazuje predaj, dodávku, prevod alebo vývoz tovaru alebo technológií vojenským koncovým používateľom v Rusku, alebo súvisiace poskytovanie technickej a finančnej pomoci pre vojenské účely a používateľov uvedených v prílohe IV k nariadeniu o sankciách. Týka sa to položiek s dvojakým použitím (uvedených v prílohe I k nariadeniu EÚ o dvojakom použití) a položiek "vyspelých technológií" (uvedených v prílohe VII k nariadeniu o sankciách).
V súvislosti s potenciálnym vývozom nevojenským používateľom, ktorí nie sú uvedení v prílohe IV k nariadeniu o sankciách, alebo na nevojenské konečné použitie tohto tovaru a technológií sa uplatňuje toto:
- V prípade položiek s dvojakým použitím uvedených v prílohe I k nariadeniu EÚ o položkách s dvojakým použitím alebo v rámci požiadavky na povolenie z dôvodu uplatnenia všeobecnej doložky:
- ak zamýšľané konečné použitie spadá do rozsahu pôsobnosti výnimiek uvedených v článku 2 ods. 3 (pozri otázku č. 12), nie je potrebné žiadať o povolenie podľa nariadenia o sankciách, ale vývozca musí splniť požiadavky podľa nariadenia EÚ o dvojakom použití. Okrem toho sa v nariadení o sankciách vyžaduje, aby vývozca v colnom vyhlásení uviedol, že tovar sa vyváža na základe príslušnej výnimky, a aby to oznámil príslušnému orgánu členského štátu, v ktorom má vývozca bydlisko alebo sídlo, keď prvýkrát vyvezie tovar s využitím príslušnej výnimky, a to do 30 dní odo dňa, keď sa uskutočnil prvý vývoz. Príslušné vnútroštátne orgány budú monitorovať využívanie výnimiek s cieľom zabrániť akémukoľvek riziku obchádzania opatrení.
- ak zamýšľané konečné použitie patrí do rozsahu pôsobnosti niektorej z ôsmich činností uvedených v článku 2 ods. 4 (pozri v otázke 13), vývozca požiada o povolenie a príslušný orgán členského štátu, v ktorom má vývozca bydlisko alebo sídlo, vykoná individuálne posúdenie. Okrem toho musí vývozca splniť požiadavky podľa nariadenia EÚ o dvojakom použití.
- ak vývoz spadá pod zmluvy uzavreté pred 26. februárom 2022, skontrolujte otázky 25-27.
- Pre položky "vyspelých technológií" uvedené v prílohe VII k nariadeniu o sankciách:
- ak plánované konečné použitie spadá do rozsahu pôsobnosti siedmich výnimiek uvedených v článku 2a ods. 3 (pozri otázku č. 12), nie je potrebné žiadať o povolenie podľa nariadenia o sankciách. V nariadení o sankciách sa vyžaduje, aby vývozca v colnom vyhlásení uviedol, že tovar sa vyváža na základe príslušnej výnimky, a aby to oznámil príslušnému orgánu členského štátu, v ktorom má vývozca bydlisko alebo sídlo, keď prvýkrát vyvezie tovar s využitím príslušnej výnimky, a to do 30 dní odo dňa, keď sa uskutočnil prvý vývoz.
Príslušné vnútroštátne orgány budú monitorovať využívanie výnimiek s cieľom zabrániť akémukoľvek riziku obchádzania opatrení.
- ak zamýšľané konečné použitie patrí do rozsahu činností uvedených v článku 2a ods. 4 (pozri v otázke 13), vývozca požiada o povolenie a príslušný orgán členského štátu, v ktorom má vývozca bydlisko alebo sídlo, vykoná individuálne posúdenie.
- ak vývoz spadá pod zmluvy uzavreté pred 26. februárom 2022, zaškrtnite otázky 25 až 27.
Okrem toho, pokiaľ ide o položky leteckého a kozmického priemyslu, pozri otázku č. 4, ktorá potvrdzuje, že uvedené výnimky a oslobodenia nie sú pre tieto odvetvia k dispozícii.
16. marca 2022
Povolenia podľa článkov 2, 2a a 2b spracúvajú príslušné vnútroštátne orgány uvedené v prílohe I k nariadeniu o sankciách a postupujú podľa pravidiel a postupov stanovených v nariadení EÚ o dvojakom použití, ktoré sa uplatňuje mutatis mutandis.
16. marca 2022
Prísnejšie podmienky sa vzťahujú na vývoz určitým koncovým používateľom, ktorí sú spojení s ruskou obrannou a priemyselnou základňou. Pokiaľ ide o tieto osoby a subjekty uvedené v prílohe IV k nariadeniu o sankciách, výnimky sa neuplatňujú a uplatňujú sa len niektoré veľmi obmedzené možnosti individuálneho povolenia príslušnými vnútroštátnymi orgánmi na naliehavé predchádzanie alebo zmiernenie udalosti, ktorá by mohla mať vážny a významný vplyv na ľudské zdravie a bezpečnosť alebo životné prostredie. Pokiaľ ide o tieto osoby a subjekty, zmluvy uzavreté pred 26. februárom 2022 sa môžu plniť na základe povolenia príslušného vnútroštátneho orgánu, ale obchodovanie sa musí zastaviť až do udelenia takéhoto povolenia. O takéto povolenia sa musí požiadať do 1. mája 2022.
Vývozné obmedzenia pre tieto subjekty sa neuplatňujú, ak príslušné položky nie sú uvedené v prílohe VII k nariadeniu o sankciách (položky "vyspelá technológia") ani v prílohe I k nariadeniu EÚ o položkách s dvojakým použitím alebo ak sa na ne nevzťahujú catch-all klauzuly podľa nariadenia EÚ o položkách s dvojakým použitím. Týmto nie sú dotknuté žiadne iné vývozné obmedzenia, ktoré by mohli platiť podľa iných pravidiel alebo nariadení.
Vývozcovia z EÚ musia tiež zabezpečiť, aby sa zahrnuté položky nedostali k subjektom uvedeným na zozname nepriamo (prostredníctvom dcérskych spoločností týchto subjektov, ktoré nie sú uvedené na zozname, alebo iných subjektov, ktoré kontrolujú, alebo prostredníctvom sprostredkovateľa). Predaj, dodávka, prevod alebo vývoz krytých položiek tretej strane - sprostredkovateľovi je takisto zakázaný, ak by sa tieto položky dostali k subjektu uvedenému na zozname. Vo všetkých situáciách by mali vývozcovia z EÚ vykonať primeranú hĺbkovú kontrolu svojich obchodných partnerov a konečného miesta určenia tovaru.
Vývozcom z EÚ sa ďalej zakazuje vedome a úmyselne sa zúčastňovať na činnostiach, ktorých cieľom alebo dôsledkom je obchádzanie týchto vývozných obmedzení.
16. marca 2022
Vo všeobecnosti platí, že ak nepatríte do týchto situácií, nemá zmysel žiadať o povolenie. Podmienky vzťahujúce sa na plnenie existujúcich zmlúv nájdete v otázkach 25 až 27.
16. marca 2022
Položky uvedené v zozname výrobkov v prílohe VII boli vybrané na základe toho, že môžu priamo alebo nepriamo prispieť k posilneniu vojenskej a technologickej kapacity Ruska. Boli vybrané aj v spolupráci s našimi partnerskými krajinami.
16. marca 2022
Osoby a subjekty na rozšírenom zozname sú niektorí koncoví užívatelia spojení s ruskou obrannou a priemyselnou základňou. Boli tiež vybraní v spolupráci s našimi partnerskými krajinami.
16. marca 2022
Praktické uplatňovanie obmedzenia vývozu položiek s dvojakým použitím a položiek "vyspelých technológií" pre podniky
Položky v prílohe VII sú uvedené na základe ich opisu a technických parametrov. Ak vyvážate do Ruska a vaše položky podliehajú kontrole, môžete byť požiadaní o predloženie akéhokoľvek dokumentu potrebného na identifikáciu vašej položky a užitočného na jej identifikáciu a klasifikáciu, vrátane napríklad technického listu, v ktorom sú uvedené vlastnosti a technické parametre vašej položky.
16. marca 2022
Príloha VII k nariadeniu o sankciách, v ktorej sú uvedené položky "vyspelých technológií", neobsahuje kódy tovaru (colné kódy).
Príloha k tomuto FAQ obsahuje čisto informatívne korelačnú tabuľku s odkazmi, v ktorej sú tovary uvedené v prílohe VII k nariadeniu o sankciách porovnané so zodpovedajúcimi kódmi tovarov, ako sú definované podľa pravidiel Spoločného colného sadzobníka a kombinovanej nomenklatúry (KN). Táto tabuľka sa poskytuje ako zdvorilostná pomoc hospodárskym subjektom pri identifikácii a zatrieďovaní tovaru uvedeného v prílohe VII, na ktorý sa vzťahujú opatrenia stanovené v článku 2a ods. 1 a článku 2b ods. 1 nariadenia o sankciách. Príslušné 8-miestne kódy KN poskytujú hospodárskym subjektom nezáväznú pomôcku na zistenie a identifikáciu tovaru, ktorý deklarujú. Nie sú záväzné a poskytujú sa bez dotknuté všetky povinnosti hospodárskeho subjektu z hľadiska kontroly vývozu a sankcií, ktoré sa majú kontrolovať v čase podania colného vyhlásenia.
Je potrebné poznamenať, že hoci kódy komodít podporujú hospodárske subjekty v ich úsilí o dosiahnutie súladu, na vyvodenie záverov o tom, či sa na tovar vzťahujú vývozné obmedzenia, je potrebné ďalšie technické posúdenie. Toto dodatočné technické posúdenie je často potrebné, pretože vo väčšine prípadov neexistuje dokonalá zhoda medzi opisom tovaru v prílohe VII a opisom príslušných kódov komodít.
Kódy komodít sú prevzaté z kombinovanej nomenklatúry. Tá je definovaná v článku 1 ods. 2 nariadenia Rady (EHS) č. 2658/874 a uvedená v jeho prílohe I, ktoré sú platné v čase uverejnenia nariadenia o sankciách.
_________________
4 Nariadenie Rady (EHS) č. 2658/87 z 23. júla 1987 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku
16. marca 2022
Pojem "traktor" (položka X.A.VII.001.b v prílohe VII) sa týka kolesových traktorov mimo diaľnic, medzi ktoré patria aj poľnohospodárske traktory, pokiaľ spĺňajú technické parametre požadované v tejto kontrole.
Ťažké nákladné vozidlá, ktorými sa rozumejú cestné nákladné vozidlá pre návesy, sú zahrnuté v položke X.A.VII.001.c v tej istej prílohe.
16. marca 2022
Na uľahčenie oznamovania a povoľovania predaja, dodávok, prevodu alebo vývozu položiek, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti článkov 2, 2a a 2b nariadenia o sankciách, sa v prílohe IX k nariadeniu uvádza vzor s povinnými prvkami informácií, ktoré má vývozca poskytnúť príslušnému orgánu členského štátu, v ktorom má vývozca bydlisko alebo sídlo.
Ak položka spadá aj do rozsahu pôsobnosti nariadenia EÚ o položkách s dvojakým použitím, vývozca musí splniť aj požiadavky podľa tohto nariadenia, pričom použije vzor uvedený v tomto nariadení.
Zoznam príslušných orgánov členských štátov pre nariadenie o sankciách je k dispozícii v prílohe I k nariadeniu o sankciách.
Zoznam príslušných orgánov členských štátov podľa nariadenia EÚ o dvojakom použití je uverejnený v Úradnom vestníku Európskej únie5 . Kópia tohto zoznamu je k dispozícii na osobitnej webovej stránke Komisie.
___________________
5 Informačná poznámka - Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/821, ktorým sa stanovuje režim Únie na kontrolu vývozu, sprostredkovania, technickej pomoci, tranzitu a prepravy položiek s dvojakým použitím (Ú. v. EÚ L 206, 11.6.2021, s. 1.): Informácie o opatreniach prijatých členskými štátmi v súlade s článkami 4, 6 a 7, 9, 11, 12, 22 a 23
16. marca 2022
S cieľom umožniť plnenie zmlúv uzavretých pred 26. februárom 2022 môžu členské štáty povoliť vývoz položiek s dvojakým použitím a položiek "vyspelých technológií" na nevojenské použitie a pre nevojenských používateľov za predpokladu, že vývozca požiada o takéto povolenie pred 1. májom 2022. Tieto povolenia posudzuje príslušný vnútroštátny orgán na individuálnom základe podľa platných pravidiel. Až do získania povolenia je vývoz takéhoto tovaru, na ktorý sa vzťahujú nové sankcie, zakázaný. Po 1. máji 2022 nie je možné žiadať o povolenie na plnenie existujúcich zmlúv a dohôd.
Príslušné vnútroštátne orgány neudelia povolenie, ak existujú opodstatnené dôvody domnievať sa, že konečný používateľ by mohol byť vojenským konečným používateľom alebo fyzickou alebo právnickou osobou uvedenou v prílohe IV, že tovar by mohol mať vojenské konečné použitie alebo že vývoz je určený pre letecký alebo kozmický priemysel.
Ak bola zmluva uzavretá pred 26. februárom priamo s fyzickou osobou alebo subjektom uvedeným v prílohe IV, príslušné vnútroštátne orgány by mohli povoliť jej pokračovanie za predpokladu, že vývozca požiada o takéto povolenie pred 1. májom 2022.
V nariadení o sankciách nie je uvedený odkaz na obdobie platnosti takéhoto povolenia.
Ak sa v zmluve stanovuje vývoz kontrolovaného tovaru dvojakého použitia, vývozca musí mať pred samotným vývozom potrebné povolenie podľa nariadenia EÚ o položkách dvojakého použitia.
16. marca 2022
Na uľahčenie povoľovania existujúcich zmlúv sa v prílohe IX k nariadeniu o sankciách uvádza vzor s povinnými prvkami informácií, ktoré má vývozca poskytnúť príslušnému orgánu členského štátu, v ktorom má vývozca bydlisko alebo sídlo. Ak položka spadá do rozsahu pôsobnosti nariadenia EÚ o položkách s dvojakým použitím, vývozca musí splniť aj požiadavky podľa tohto nariadenia.
Zoznam príslušných orgánov členských štátov je k dispozícii v prílohe I k nariadeniu o sankciách.
Zoznam príslušných orgánov členských štátov podľa nariadenia EÚ o dvojakom použití je uverejnený v Úradnom vestníku Európskej únie6 . Kópia tohto zoznamu je k dispozícii na webovej stránke Komisie o kontrole vývozu položiek s dvojakým použitím.
__________________
6 Informačná poznámka - Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/821, ktorým sa stanovuje režim Únie na kontrolu vývozu, sprostredkovania, technickej pomoci, tranzitu a prepravy položiek s dvojakým použitím (Ú. v. EÚ L 206, 11.6.2021, s. 1.): Informácie o opatreniach prijatých členskými štátmi v súlade s článkami 4, 6 a 7, 9, 11, 12, 22 a 23
16. marca 2022
Nie. Výnimky v článku 2 ods. 5 a článku 2a ods. 5 sú určené na nevojenské použitie a pre nevojenských používateľov. V článku 2 ods. 7 a článku 2a ods. 7 sa stanovuje, že pri rozhodovaní o žiadostiach o povolenie príslušné vnútroštátne orgány nemôžu udeliť povolenie, ak majú opodstatnené dôvody domnievať sa, že konečný užívateľ by mohol byť vojenským konečným užívateľom alebo že tovar by mohol mať vojenské konečné použitie.
Podľa článku 2b ods. 1 písm. b) je možné povoliť zachovanie platnosti zmluvy v prípade, že konečným užívateľom je subjekt alebo fyzická osoba uvedená v prílohe IV.
16. marca 2022
Vykonávanie zmlúv, pri ktorých boli dodané položky a niektoré činnosti musí vykonať predávajúci (napríklad technické rozhovory so zákazníkom; formálne prijatie výrobku/položiek; testovanie; ukončenie zmluvy a platba míľnikov), si vyžaduje povolenie na dokončenie tých častí zmluvy, ktoré sa týkajú popredajných služieb.
16. marca 2022
V článku 2 ods. 5, článku 2a ods. 5 a článku 2b ods. 1 písm. b) nie je definovaný pojem "zmluvy". Vzhľadom na to, že predmetom a účelom týchto ustanovení je umožniť vývozcom, aby si na základe povolenia plnili svoje zmluvné záväzky podľa príslušného vnútroštátneho práva, je na príslušných vnútroštátnych orgánoch, aby podľa svojich vnútroštátnych právnych predpisov posúdili, či bola zmluva uzavretá.
Vo všeobecnosti sa v kontexte sankcií EÚ zmluva považuje za uzavretú, ak obsahuje všetky prvky potrebné na vykonanie transakcie (ako je výrobok, cena, množstvo, dátumy dodania, spôsob vykonania atď.). Ak jeden z týchto podstatných prvkov chýba, a preto by si vyžadoval podpis následnej dohody, pôvodná dohoda by sa nemala považovať za zmluvu.
16. marca 2022
Nariadenie o sankciách zakazuje "priamo alebo nepriamo predávať, dodávať, prepravovať alebo vyvážať [zahrnuté položky], bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú pôvod v Únii, akejkoľvek fyzickej alebo právnickej osobe, subjektu alebo orgánu v Rusku alebo na použitie v Rusku". Zakazuje tiež "vedome a úmyselne sa zúčastňovať na činnostiach, ktorých cieľom alebo dôsledkom je obchádzanie zákazov" uvedených v nariadení.
Vývozca z EÚ by preto musel požiadať o povolenie príslušných vnútroštátnych orgánov podľa článku 2 ods. 5, článku 2a ods. 5 a článku 2b ods. 1 písm. b), aby mohol splniť akúkoľvek zmluvu, ktorá si vyžaduje vývoz položky, na ktorú sa vzťahuje, do Ruska alebo na použitie v Rusku.
Ak má dcérska spoločnosť ruského subjektu sídlo v EÚ, táto dcérska spoločnosť je sama povinná dodržiavať nariadenie o sankciách.
Vývozcovia z EÚ musia tiež zabezpečiť, aby sa zahrnuté položky nedostali k subjektom uvedeným na zozname nepriamo (prostredníctvom dcérskych spoločností týchto subjektov, ktoré nie sú uvedené na zozname, alebo iných subjektov, ktoré kontrolujú, alebo prostredníctvom sprostredkovateľa). Predaj, dodávka, prevod alebo vývoz krytých položiek tretej strane - sprostredkovateľovi je takisto zakázaný, ak by sa tieto položky dostali k subjektu uvedenému na zozname. Vo všetkých situáciách by mali vývozcovia z EÚ vykonať primeranú hĺbkovú kontrolu svojich obchodných partnerov a konečného miesta určenia tovaru.
Vývozcom z EÚ sa ďalej zakazuje vedome a úmyselne sa zúčastňovať na činnostiach, ktorých cieľom alebo dôsledkom je obchádzanie týchto obmedzení.
16. marca 2022
Rozsah pôsobnosti nariadenia o sankciách je stanovený v článku 13; sankcie EÚ sa neuplatňujú extrateritoriálne. Nariadenie o sankciách sa okrem iného vzťahuje na každú osobu na území Únie alebo mimo neho, ktorá je štátnym príslušníkom členského štátu, a na každú právnickú osobu, subjekt alebo orgán na území Únie alebo mimo neho, ktorý je založený alebo zriadený podľa práva členského štátu.
Dcérske spoločnosti spoločností EÚ sú založené podľa zákonov hostiteľskej krajiny, a preto sú viazané zákonmi hostiteľskej krajiny. Napriek tomu sú štátni príslušníci EÚ pracujúci pre túto dcérsku spoločnosť osobne viazaní sankciami EÚ a môžu byť osobne zodpovední za účasť na transakciách, ktoré porušujú sankcie EÚ. Napríklad, aj keď transakciu uzavrela samotná dcérska spoločnosť, na štátnych príslušníkov EÚ, ktorí transakciu uľahčujú, by sa stále mohla vzťahovať doložka proti obchádzaniu sankcií, ak sa "zúčastňujú na činnostiach", ktorých cieľom alebo dôsledkom je obchádzanie hlavného zákazu. Okrem toho by boli relevantné rozhodnutia prijaté zahraničnou dcérskou spoločnosťou, ktoré musí schváliť/poskytnúť zelenú materská spoločnosť v EÚ, pretože tá je viazaná svojimi vlastnými činnosťami.
16. marca 2022
Ak vaša spoločnosť so sídlom v EÚ výlučne alebo spoločne kontroluje spoločný podnik so sídlom v Rusku a podľa ruských zákonov a predmet je určený na výhradné použitie spoločného podniku, je možné požiadať o povolenie na vývoz predmetu. Pokiaľ ide o výnimky uplatniteľné na vývoz určený na plnenie zmlúv uzavretých pred 26. februárom 2022, skontrolujte si otázky 25 - 27.
16. marca 2022
Pojem "iné služby" je komplexný. Zahŕňa všetky služby, ktoré "súvisia s tovarom a technológiou uvedenými v odseku 1 a s poskytovaním, výrobou, údržbou a používaním tohto tovaru a technológie, priamo alebo nepriamo akejkoľvek fyzickej alebo právnickej osobe, subjektu alebo orgánu v Rusku alebo na použitie v Rusku".
16. marca 2022
Príslušné orgány členských štátov podľa nariadenia EÚ o položkách s dvojakým použitím vydávajú vývozné povolenia na položky s dvojakým použitím na základe osobitného posúdenia jednotlivých prípadov. Ak majú príslušné vnútroštátne orgány dôvody na preskúmanie svojho predchádzajúceho posúdenia, článok 16 ods. 1 nariadenia EÚ o položkách s dvojakým použitím im umožňuje zrušiť, pozastaviť, zmeniť alebo odvolať už udelené vývozné povolenie.
Dôvodom môže byť okrem iného zmenené posúdenie rizík spojených s konkrétnym koncovým použitím, koncovým používateľom alebo miestom určenia, alebo ďalšie obmedzenia obchodu s tovarom, ktoré mohli byť prijaté po udelení vývozného povolenia. Príslušné vnútroštátne orgány však môžu mať aj iné dôvody na zrušenie, pozastavenie, úpravu alebo odvolanie vývozných povolení.
Nariadenie o sankciách umožňuje príslušným vnútroštátnym orgánom zrušiť, pozastaviť, zmeniť alebo odvolať povolenie, ktoré udelili, ak sa domnievajú, že takéto zrušenie, pozastavenie, zmena alebo odvolanie je potrebné na účinné vykonávanie nariadenia o sankciách.
16. marca 2022
Nariadenie o sankciách nemá vplyv na dovoz z Ruska.
Dovozcovia z EÚ by však mali vykonať primeranú náležitú starostlivosť a zabezpečiť, aby tento dovoz a súvisiace platby neporušovali iné reštriktívne opatrenia EÚ.
Najmä nariadenie Rady (EÚ) č. 269/20147 ukladá zmrazenie aktív určitých cieľových osôb a zakazuje im priame alebo nepriame sprístupnenie finančných prostriedkov alebo hospodárskych zdrojov. To zahŕňa aj platby za tovar a služby.
Okrem toho sa nariadením Rady (EÚ) č. 692/20148 zakazuje dovoz z Krymu a Sevastopola a nariadením Rady (EÚ) 2022/2639 sa zakazuje dovoz z oblastí Doneckej a Luhanskej oblasti na Ukrajine, ktoré nie sú kontrolované vládou. Riziko presmerovania cez Rusko by sa malo náležite zohľadniť.
Podrobnejšie informácie o reštriktívnych opatreniach EÚ prijatých v reakcii na krízu na Ukrajine sú k dispozícii na mape sankcií EÚ .
____________________
7 Nariadenie Rady (EÚ) č. 269/2014 zo 17. marca 2014 o reštriktívnych opatreniach voči činnostiam narúšajúcim alebo ohrozujúcim územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny, Ú. v. EÚ L 78, 17.3.2014, s. 6-15.
8 Nariadenie Rady (EÚ) č. 692/2014 z 23. júna 2014 o reštriktívnych opatreniach v reakcii na nezákonnú anexiu Krymu a Sevastopola, Ú. v. EÚ L 183, 24.6.2014, s. 9.
9 Nariadenie Rady (EÚ) 2022/263 z 23. februára 2022 o reštriktívnych opatreniach v reakcii na uznanie oblastí Doneckej a Luganskej oblasti na Ukrajine, ktoré nie sú kontrolované vládou, a na vyslanie ruských ozbrojených síl do týchto oblastí, Ú. v. EÚ L 42I, 23.2.2022, s. 77 - 94.
16. marca 2022
Vývoz tovaru dvojakého použitia do Ruska je od 26. februára 2022 zakázaný, a to aj na civilné účely. Niektoré výnimky a odchýlky uvedené v nariadení o sankciách, ako aj uplatňovanie "doložky o zachovaní pôvodného stavu" stále umožňujú vývoz položiek s dvojakým použitím vo veľmi špecifických prípadoch a za veľmi prísnych podmienok vrátane potreby dodatočných vývozných povolení.
Nariadenie o sankciách však neukladá príslušným vnútroštátnym orgánom povinnosť pozastaviť alebo zrušiť licencie udelené podľa nariadenia o dvojakom použití. Vyžaduje skôr, aby ten istý vývoz bol v súlade s novými zákazmi vývozu položiek s dvojakým použitím, ako sa uvádza v nariadení o sankciách, a aby mohol pokračovať len na základe výnimky alebo odchýlky.
16. marca 2022
Nie. Nariadenie o sankciách sa uplatňuje od 26. februára 2022. Neposkytuje osobitnú flexibilitu pre položky, ktoré sa k uvedenému dátumu pripravovali v Európskej únii.
16. marca 2022
Tovar nachádzajúci sa v EÚ, ktorého konečným miestom určenia je Rusko a ktorý je uvedený na sankčnom zozname, patrí do rozsahu pôsobnosti článkov 2, 2a a 2b nariadenia o sankciách. Zákaz priameho alebo nepriameho predaja, dodávky, prevodu alebo vývozu tohto tovaru zahŕňa aj zákaz tranzitu cez územie EÚ. Tranzit zakázaného tovaru medzi tretími krajinami cez územie EÚ je teda zakázaný.
Vonkajší tranzit, prekládka, opätovné odoslanie, spätný vývoz zo slobodného colného pásma, dočasné uskladnenie a priamy spätný vývoz zo zariadenia na dočasné uskladnenie, vstup na colné územie Únie na tom istom plavidle alebo v lietadle, ktoré ich odvezie z tohto územia bez vykládky, a akýkoľvek iný pohyb tovaru, ktorý vstupuje do EÚ a je určený do Ruska, bude podliehať posúdeniu rizika colnými orgánmi, ktoré môžu rozhodnúť, či zásielka patrí do rozsahu pôsobnosti sankcií, a preto si vyžaduje kontrolu. Tento tovar bude pod colným dohľadom až do opustenia colného územia Únie (pozri článok 267 ods. 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013 z 9. októbra 2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie).
16. marca 2022
Kontroly uvedené v nariadení o sankciách sa okrem vývozu vzťahujú aj na "predaj, dodávku alebo prevod" položiek s dvojakým použitím a "pokročilých technológií", a teda aj na predaj, dodávku alebo prevod položiek, ktoré sa už nachádzajú v Rusku, napríklad ak sú tieto položky v zásobách spoločnosti EÚ v Rusku (napríklad pobočky spoločnosti EÚ v Rusku).
16. marca 2022
Nariadenie o sankciách nemá vplyv na vývoz kontrolovaného tovaru, ktorý sa má dodať do tretích krajín, a to ani v prípade, že sa prepravuje cez Rusko. Jedným z prvkov, ktoré je potrebné zvážiť, je vysoké riziko zneužitia takéhoto tovaru alebo akékoľvek iné možné riziko obchádzania nariadenia o sankciách.
16. marca 2022
Vývozné obmedzenia podľa nariadenia o sankciách sa nevzťahujú na transakcie výlučne v rámci EÚ medzi spoločnosťami usadenými v EÚ. Podrobnosti o zmluvách so subjektmi so sídlom v EÚ, ktoré sú prepojené s osobami alebo subjektmi uvedenými na zozname, pozri aj otázku 31.
Oddelene od nariadenia o sankciách sa na určité ruské osoby a subjekty vzťahujú individuálne finančné obmedzenia, napr. v nariadení Rady (EÚ) č. 269/2014. Tieto obmedzenia zahŕňajú zmrazenie aktív a zákaz priamo alebo nepriamo sprístupniť finančné prostriedky alebo hospodárske zdroje uvedeným osobám a subjektom. Sprístupnenie finančných prostriedkov alebo hospodárskych zdrojov subjektom, ktoré nie sú uvedené na zozname a ktoré vlastní alebo kontroluje osoba alebo subjekt uvedený na zozname (vrátane platieb výmenou za tovar), sa v zásade považuje za ich nepriame sprístupnenie týmto subjektom, pokiaľ nie je možné na základe individuálneho posúdenia s použitím prístupu založeného na riziku a s prihliadnutím na všetky relevantné okolnosti odôvodnene určiť, že sa tieto finančné prostriedky nedostanú k osobe alebo subjektu uvedenému na zozname. Zakazuje sa aj sprístupnenie finančných prostriedkov alebo hospodárskych zdrojov sprostredkovateľovi - tretej strane, ak by tieto prostriedky boli v prospech osoby alebo subjektu uvedeného na zozname. Vývozcovia z EÚ by mali vo všetkých situáciách vykonávať primeranú hĺbkovú kontrolu svojich obchodných partnerov a konečného miesta určenia finančných prostriedkov alebo hospodárskych zdrojov.
Vývozcom z EÚ sa ďalej zakazuje vedome a úmyselne sa zúčastňovať na činnostiach, ktorých cieľom alebo dôsledkom je obchádzanie týchto obmedzení.
16. marca 2022
Uvoľnenie kontrolovanej technológie (vrátane znalostí alebo nehmotných predmetov) zahraničným osobám je druhom nehmotného transferu technológií, ktorý je známy aj ako "zamýšľaný vývoz".
V článkoch 2 a 2a nariadenia o sankciách sa zakazuje priamo alebo nepriamo predávať, prepravovať alebo vyvážať tovar a technológie, na ktoré sa vzťahujú opatrenia, akejkoľvek fyzickej alebo právnickej osobe, subjektu alebo orgánu v Rusku alebo na použitie v Rusku. Požiadavky na kontrolu technickej pomoci rozširujú kontrolu aj na cudzích štátnych príslušníkov v EÚ. Spoločnosti by preto mali obmedziť prístup ruských zamestnancov k takýmto poznatkom alebo technológiám, ak by sa tieto poznatky a technológie používali v Rusku.
16. marca 2022
Hospodárske subjekty EÚ by mali mať zavedené primerané postupy náležitej starostlivosti, aby sa zabezpečilo, že ich vývoz krytého tovaru nebude presmerovaný do Ruska. To by mohlo zahŕňať napríklad zmluvné doložky s ich obchodným partnerom z tretej krajiny, ktoré by zakladali zodpovednosť v prípade, že tento partner opätovne vyvezie tovar do Ruska, ako aj následné overovanie.
Vykonávanie a presadzovanie sankcií je úlohou členských štátov. Komisia monitoruje vykonávanie a presadzovanie sankcií členskými štátmi. Ak sa predmet, na ktorý sa vzťahujú sankcie, vyvezený z EÚ do tretej krajiny opätovne vyvezie do Ruska, príslušné vnútroštátne orgány môžu považovať skutočnosť, že vývozca z EÚ nevykonal primeranú náležitú starostlivosť, za porušenie nariadenia o sankciách. Ak vývozca z EÚ vedome a úmyselne nevykoná takúto náležitú starostlivosť, môže sa to považovať za účasť na systéme obchádzania.
16. marca 2022
Územná pôsobnosť nariadenia o sankciách je obmedzená na EÚ. Existencia colnej únie medzi Tureckom a Úniou neznamená automatické rozšírenie územnej pôsobnosti sankcií - v dohode o colnej únii medzi EÚ a Tureckom to nie je stanovené. Tá stanovuje, že Turecko má povinnosť zosúladiť opatrenia so spoločnou obchodnou politikou colnej únie. Naopak, keďže sankcie majú právny základ súvisiaci so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou EÚ, nespadajú pod záväzok Turecka zosúladiť svoje opatrenia so spoločnou obchodnou politikou colnej únie. V tomto ohľade sa s Tureckom zaobchádza ako s ktoroukoľvek inou treťou krajinou, ktorá neuplatňuje rovnaké sankcie ako EÚ.
16. marca 2022
Podľa protokolu o Írsku a Severnom Írsku, konkrétne oddielu 47 jeho prílohy 2, sa sankcie založené na článku 215 ZFEÚ automaticky uplatňujú aj na Severné Írsko, pokiaľ sa týkajú obchodu s tovarom. To znamená, že obmedzenia podľa nariadenia o sankciách týkajúce sa obchodu s tovarom sa vzťahujú aj na obchod medzi Severným Írskom a Ruskom.
Okrem toho sa uplatňujú všeobecné pravidlá o rozsahu uplatňovania nariadenia o sankciách podľa článku 13.
16. marca 2022
Nariadenie o sankciách nestanovuje kompenzáciu pre spoločnosti vyvážajúce zahrnuté položky do Ruska.
16. marca 2022
Spolupráca s partnerskými krajinami
Rozsah vývozných obmedzení bol úzko koordinovaný s krajinami, ktoré by mali uplatňovať v podstate rovnocenné obchodné opatrenia. Týka sa to najmä USA, kde naša spolupráca vychádza z našej angažovanosti v rámci Rady EÚ - USA pre obchod a technológie. Po prijatí opatrení sa naša spolupráca zintenzívni, aby sa zabezpečila primeraná koordinácia a rovnaké podmienky pre spoločnosti z EÚ a USA.
Nariadenie o sankciách obsahuje zoznam partnerských krajín, ktorý sa môže zmeniť a doplniť o ďalšie krajiny, ktoré majú v podstate rovnocenné obchodné opatrenia.
16. marca 2022
Na účely týchto opatrení sú "partnerské krajiny" krajiny, ktoré uplatňujú súbor opatrení na obmedzenie vývozu, ktoré sú v podstate rovnocenné s opatreniami stanovenými v nariadení o sankciách. Zoznam partnerských krajín je uvedený v prílohe k nariadeniu a od 26. februára 2022 zahŕňa USA. Komisia bude naďalej skúmať opatrenia prijaté tretími krajinami a udržiavať s nimi úzke kontakty s cieľom zabezpečiť účinné sankcie.
Pojem "partnerská krajina" má niekoľko rozmerov súvisiacich s článkami 2 a 2a nariadenia o sankciách:
Po prvé, na subjekty vlastnené alebo kontrolované podnikom partnerskej krajiny sa vzťahuje rovnaká výnimka ako na subjekty vlastnené alebo kontrolované podnikom členského štátu. V dôsledku toho môžu členské štáty povoliť predaj, dodávku, prevod alebo vývoz krytého tovaru a technológií alebo poskytovanie súvisiacej technickej alebo finančnej pomoci týmto podnikom za predpokladu, že nie sú určené na vojenské účely alebo pre vojenského koncového užívateľa.
Po druhé, členské štáty môžu povoliť predaj, dodávku, prevod alebo vývoz tovaru a technológií, na ktoré sa vzťahuje, alebo poskytovanie súvisiacej technickej alebo finančnej pomoci určenej pre diplomatické zastúpenia partnerských krajín, ktoré sa nachádzajú v Rusku.
Po tretie, EÚ si bude v prípade potreby a na základe reciprocity vymieňať informácie s partnerskými krajinami s cieľom podporiť účinnosť vývozných obmedzení podľa nariadenia o sankciách a dôsledné uplatňovanie opatrení na obmedzenie vývozu uplatňovaných partnerskými krajinami.
16. marca 2022
Spojené štáty upustili od takzvaného pravidla priameho zahraničného výrobku (oddiel 734.9 EAR) a pravidla de minimis (oddiel 734.4 písm. a) EAR) pre položky vyspelých technológií uvedené v prílohe VII. USA upustili od uplatňovania FDPR aj v prípade položiek dvojakého použitia.
Okrem toho USA nebudú uplatňovať extrateritoriálne kontroly na položky, pri ktorých je kontrolovaná položka uvedená v prílohe VII hlavným prvkom vyvážanej položky, ale na samotnú vyvážanú položku sa nevzťahuje nariadenie o sankciách, za predpokladu, že príslušný vnútroštátny orgán vykonáva náležitú starostlivosť stanovenú v článku 2 ods. 7 a článku 2a ods. 7 nariadenia o sankciách.
16. marca 2022
Ďalšie rôzne otázky
Nie. Dodatočné sankcie uložené Bielorusku vrátane ďalších obmedzení obchodu sú stanovené v nariadení Rady (EÚ) 2022/355 z 2. marca 2022, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 765/2006 o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na situáciu v Bielorusku. Tie však do veľkej miery odrážajú prístup uvedený vyššie.
16. marca 2022
Príloha - Orientačná tabuľka dočasnej zhody pre položky uvedené v prílohe VII k nariadeniu o sankciách
Integrovaný colný sadzobník Spoločenstva (TARIC), ktorý sa nachádza v databáze Komisie, obsahuje dovozné a vývozné opatrenia uplatniteľné na konkrétny tovar, ako sú pozastavenia uplatňovania ciel, colné kvóty, colné preferencie, antidumpingové clá, množstevné obmedzenia, embargá, ale aj kontroly vývozu.
Integráciou a kódovaním týchto opatrení TARIC zabezpečuje ich jednotné uplatňovanie všetkými členskými štátmi a poskytuje všetkým hospodárskym subjektom jasný prehľad o všetkých opatreniach, ktoré sa majú prijať pri dovoze do EÚ alebo vývoze tovaru z EÚ.
Pokiaľ ide o položky uvedené v prílohe VII k nariadeniu (EÚ) 2022/328, opatrenia TARIC na 8-miestnej úrovni boli 4. marca sprístupnené príslušným orgánom a zainteresovaným stranám.
16. marca 2022
Korelačná tabuľka spája tovar uvedený v prílohe VII s príslušnými kódmi tovarov, ako sú definované podľa pravidiel Spoločného colného sadzobníka a kombinovanej nomenklatúry (KN). Zodpovedajúce 8-miestne kódy KN definujú colné zatriedenie tovaru a kódy, ktoré sa majú uviesť v colnom vyhlásení.
Táto korelačná tabuľka nie je záväzná a poskytuje sa bez toho, aby boli dotknuté povinnosti hospodárskeho subjektu vyplývajúce z kontrol vývozu a reštriktívnych opatrení, ktoré sa kontrolujú najmä pri podávaní colného vyhlásenia.
Je potrebné poznamenať, že v mnohých prípadoch zoznam kódov KN v tabuľke zhody nie je dostatočný. Na vyvodenie záverov o tom, či tovar podlieha opatreniam, je potrebné ďalšie technické posúdenie. Toto dodatočné posúdenie je potrebné, pretože v mnohých prípadoch nie je opis kódu KN dostatočne konkrétny, aby presne zodpovedal kontrolnému textu položiek v prílohe VII. Je potrebné poznamenať, že táto korelačná tabuľka nezahŕňa korelácie k softvéru z týchto dôvodov:
-
klasifikácia CN nie je založená na obsahu softvéru, ale na jeho podpore (flash disk, DVD atď.);
-
softvér sa často vyváža ako súčasť súvisiacich zariadení alebo výrobkov, a preto kód KN, ktorý má vývozca deklarovať, je ten, ktorý sa vzťahuje na zariadenia alebo výrobky;
-
väčšinou sa softvér neposiela príjemcovi prostredníctvom colnice, ale prostredníctvom cloudu alebo akéhokoľvek počítačového servera.
Treba tiež poznamenať, že táto korelačná tabuľka nezahŕňa korelácie s technológiou, keďže vývoz nehmotných položiek sa na colnici nedeklaruje.
Kódy KN sú prevzaté z kombinovanej nomenklatúry, ako je definovaná v článku 1 ods. 2 nariadenia Rady (EHS) č. 2658/87 z 23. júla 1987 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku pre rok 2022 a ako je uvedené v prílohe I k uvedenému nariadeniu, ktoré sú platné v čase uverejnenia nariadenia o sankciách. Korelačná tabuľka sa bude v prípade potreby revidovať vzhľadom na revízie zoznamu tovaru v prílohe VII a/alebo príslušných kódov tovaru.
Pre lepšiu zrozumiteľnosť hlavné komponenty zahŕňajú všetky zmontované prvky, ktoré tvoria časť koncového výrobku, bez ktorej je koncový výrobok nefunkčný.
16. marca 2022