FAQs EU SANCTIONS ON RUSSIA
Objavljeno 16. marca 2022
o izvoznih omejitvah v skladu s členi 2, 2a in 2b Uredbe Sveta št. 833/2014 o omejevalnih ukrepih zaradi dejanj Rusije, ki destabilizirajo razmere v Ukrajini (v nadaljnjem besedilu: uredba o sankcijah), kakor je bila spremenjena z Uredbo Sveta (EU) 2022/328 z dne 25. februarja 2022
Prijazen prevod v slovenščino - EIFEC Bruselj Office - www.eifec.org
Ta pogosto zastavljena vprašanja (FAQ) vsebujejo informacije o izvoznih omejitvah v zvezi z blagom z dvojno rabo in naprednimi tehnološkimi izdelki v skladu s členi 2, 2a in 2b Uredbe o sankcijah z vidika služb Komisije. Avtoritativno razlago zakonodaje Unije lahko poda le Sodišče EU.
Sklicevanja na člene in priloge uredbe o sankcijah se nanašajo na Uredbo Sveta (EU) št. 833/2014 z dne 31. julija 2014, kakor je bila spremenjena s poznejšimi uredbami Sveta, zlasti z Uredbo Sveta (EU) 2022/328 z dne 25. februarja 2022.
V tem pogostem vprašanju se izraz "izvozne omejitve" nanaša na izvozne omejitve v zvezi z blagom z dvojno rabo in naprednimi tehnološkimi izdelki v skladu s členi 2, 2a in 2b Uredbe o sankcijah.
V tem FAQ se izraz "izvoz" nanaša na prodajo, dobavo, prenos ali izvoz blaga ter zagotavljanje posredniških storitev ter tehnične in finančne pomoči, razen če ni navedeno drugače.
V tem pogostem vprašanju se izraz "dovoljenje" nanaša na odobritev odstopanj v skladu z uredbo o sankcijah in dovoljenje za dvojno rabo v skladu z uredbo EU o dvojni rabi.
V tem pogostem vprašanju temelji številčenje členov na angleški različici uredbe o sankcijah.
Uredba o sankcijah vsebuje prepoved izvoza blaga in tehnologije, primerne za uporabo v letalski ali vesoljski industriji ter v energetskem sektorju. Ti ukrepi niso zajeti v tem pogostem vprašanju.
16. marca 2022
Splošna struktura in pristop, uporabljen za te smernice
Uredba Sveta (EU) 2022/328 z dne 25. februarja 20221 nadgrajuje in razširja omejevalne ukrepe (sankcije) EU v obliki izvoznih omejitev na podlagi uredbe o sankcijah2 . Če obstoječe določbe uredbe o sankcijah niso spremenjene z Uredbo Sveta (EU) 2022/328 ali drugimi predpisi, ostanejo v veljavi in se še naprej uporabljajo.
Namen teh smernic je podpreti pristojne nacionalne organe in deležnike, vključno z izvozniki, pri izvajanju novih izvoznih omejitev iz členov 2, 2a in 2b ter povezanih določb iz členov 1, 2c in 2d uredbe o sankcijah, kot je bila spremenjena februarja 2022, brez poseganja v druge določbe navedene uredbe.
___________________
1Uredba Sveta (EU) 2022/328 z dne 25. februarja 2022 o spremembi Uredbe (EU) št. 833/2014 o omejevalnih ukrepih zaradi dejanj Rusije, ki destabilizirajo razmere v Ukrajini
2 Uredba Sveta (EU) št. 833/2014 z dne 31. julija 2014 o omejevalnih ukrepih zaradi dejanj Rusije, ki destabilizirajo razmere v Ukrajini
16. marca 2022
Prvič, uredba o sankcijah je razširila področje uporabe izvoznih omejitev v zvezi z blagom in tehnologijami z dvojno rabo, kot je opredeljeno v Prilogi I k uredbi EU o blagu in tehnologijah z dvojno rabo3 . Izvoz tega blaga je od leta 2014 prepovedan za vojaški sektor. Zdaj prepoved velja tudi, kadar je to blago namenjeno civilnim uporabnikom ali uporabi, z zelo omejenimi izjemami in odstopanji.
Drugič, uredba o sankcijah prepoveduje tudi izvoz dodatnega blaga "napredne tehnologije", da bi omejila krepitev ruske vojaške in tehnološke zmogljivosti v sektorjih, kot so elektronika, računalniki, telekomunikacije in informacijska varnost, senzorji in laserji ter pomorstvo.
Tretjič, uredba o sankcijah opredeljuje subjekte, povezane z rusko obrambno in industrijsko bazo, za katere veljajo še strožje izvozne omejitve.
Tako kot v drugih režimih sankcij EU veljajo izvozne omejitve za prodajo, dobavo, prenos in izvoz zajetih predmetov, pa tudi za zagotavljanje posredniških storitev ter tehnične in finančne pomoči.
Nove določbe predvidevajo zelo omejene izjeme in odstopanja v nekaterih opredeljenih primerih, ki so podrobneje pojasnjeni v tem dokumentu. Podobno uredba o sankcijah dopušča nekaj možnosti za nadaljevanje izvoza na podlagi že obstoječih ali "ohranjenih" pogodb, pri čemer je treba oceniti vsak primer posebej.
Uredba o sankcijah vsebuje tudi prepoved izvoza blaga in tehnologije, primerne za uporabo v letalski ali vesoljski industriji ter v energetskem sektorju. Ti ukrepi niso zajeti v tem pogostem vprašanju.
___________________
3 Uredba (EU) 2021/821 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. maja 2021 o vzpostavitvi režima Unije za nadzor izvoza, posredovanja, tehnične pomoči, tranzita in prenosa blaga z dvojno rabo.
16. marca 2022
Poenostavljeno povedano, postopek preverjanja, ali vas zadeva omejitev izvoza, je naslednji:
To je poenostavljen diagram, za dodatna pojasnila pa pri ustreznih pristojnih organih svoje države članice preverite, ali za izdelek, ki ga prodajate v Rusijo, velja uredba o sankcijah (ali druge omejitve).
Nekatere priloge k uredbi o sankcijah, na primer priloge II, X in XI, vključujejo oznake kombinirane nomenklature (KN), medtem ko so blago z dvojno rabo in blago z napredno tehnologijo, navedeni v Prilogi VII, opredeljeni s tehničnimi opisi. Gospodarski subjekt mora v okviru svojih obveznosti zagotavljanja skladnosti na podlagi oznake KN ali tehničnega opisa preveriti, ali je blago, ki se izvaža, zajeto ali ne. Dejstvo, da oznaka KN, ki ustreza izdelku, ni navedena v Uredbi o sankcijah, ne izključuje možnosti, da so nekateri izdelki, uvrščeni pod to oznako KN, prizadeti, ker so lahko izdelki z dvojno rabo ali izdelki iz Priloge VII k Uredbi o sankcijah v skladu s členi 2, 2a in 2b. Kar zadeva blago z dvojno rabo in blago iz Priloge VII k Uredbi o sankcijah, v Uredbi o sankcijah ni povezave med oznakami KN in tem blagom, za katero veljajo omejevalni ukrepi.
16. marca 2022
Izvozne omejitve, ki veljajo za blago iz Priloge I k Uredbi EU o blagu z dvojno rabo in za blago "napredne tehnologije", so v obliki prepovedi, vendar obstajajo omejene izjeme in odstopanja. Izjeme med drugim zajemajo humanitarne potrebe, izredne zdravstvene razmere, naravne nesreče in druge nesreče, nesreče, medicinska in farmacevtska uporaba, začasni izvoz opreme za uporabo v medijih, predmeti za osebno rabo. Odstopanja med drugim zajemajo izvoz, namenjen sodelovanju med vladami, izvoz, namenjen civilnim telekomunikacijskim omrežjem, izvoz za delovanje, vzdrževanje in varnost civilnih jedrskih zmogljivosti, izvoz, namenjen podjetjem, ki so v lasti ali pod izključnim ali skupnim nadzorom subjekta EU ali subjekta partnerske države, ali izvoz, za katerega veljajo predhodne pogodbe.
Te izjeme in odstopanja niso na voljo za izvoz posameznikom ali subjektom, povezanim z rusko obrambno in industrijsko bazo, kot je navedeno v Prilogi IV. Za te subjekte je izvoz dovoljen le pod pogoji, določenimi v členu 2. 2b(1)(a) in (b).
Hkrati je treba opozoriti, da zgoraj navedene izjeme in odstopanja niso na voljo za izvoz za letalsko ali vesoljsko industrijo.
16. marca 2022
Izvozne omejitve so začele veljati in se v celoti uporabljati 26. februarja 2022.
Od tega datuma je izvoz blaga in tehnologije, za katero veljajo izvozne omejitve, uvedene z Uredbo o sankcijah, dovoljen le, če je dovoljen na podlagi (i) ustreznih izjem ali (ii) odstopanj, za katera je potrebno dovoljenje. Če je potrebno dovoljenje, se trgovanje ne sme nadaljevati, dokler se takšno dovoljenje ne izda.
16. marca 2022
Če izdelki niso zajeti v uredbi o sankcijah, se lahko prodajajo, dobavljajo, prenašajo ali izvažajo v Rusijo brez omejitev, prav tako se lahko nadaljuje zagotavljanje tehnične in finančne pomoči. To ne posega v druge trgovinske omejitve, ki bi lahko veljale na podlagi drugih določb Uredbe ali drugih predpisov.
16. marca 2022
Uredba o sankcijah se uporablja "brez poseganja" - tj. vzporedno - z Uredbo EU o dvojni rabi (EU) 2021/821. Izvozniki morajo zagotoviti skladnost z obema uredbama.
Zato je za izvoz blaga z dvojno rabo morda potrebno dovoljenje v skladu z Uredbo o blagu z dvojno rabo in, če se uporablja odstopanje v skladu z Uredbo o sankcijah, tudi v skladu s to uredbo. V primeru dvoma se morajo izvozniki obrniti na pristojni organ države članice, v kateri ima izvoznik stalno prebivališče ali sedež.
Če izvoz blaga z dvojno rabo ali blaga "napredne tehnologije" iz Priloge VII spada v področje uporabe izvzetja, v skladu z Uredbo o sankcijah predhodno dovoljenje ni potrebno. Za blago z dvojno rabo pa se lahko še vedno zahteva dovoljenje v skladu z Uredbo o blagu z dvojno rabo.
Za dovoljenja za blago in tehnologijo iz Priloge VII k uredbi o sankcijah se smiselno uporabljajo pravila in postopki iz uredbe EU o dvojni rabi. To pomeni, da za na primer, da kadar za izvoz blaga, ki ni navedeno v Prilogi I k Uredbi o blagu z dvojno rabo, velja zahteva za dovoljenje v skladu z Uredbo o blagu z dvojno rabo, na primer v skladu s členom 4 (tako imenovane "catch-all" klavzule), take zahteve za dovoljenje ostanejo v veljavi ne glede na to, da je isto blago lahko navedeno v Prilogi VII k Uredbi o sankcijah.
16. marca 2022
Izvoz blaga z dvojno rabo za vojaško končno uporabo in končne uporabnike je prepovedan v skladu z uredbo o sankcijah. Izvoz blaga, ki ni navedeno v Prilogi I k Uredbi EU o blagu z dvojno rabo niti v Uredbi o sankcijah, je še vedno lahko predmet nadzora na podlagi "splošne klavzule" iz Uredbe o blagu z dvojno rabo, tj. za zagotovitev, da ni namenjeno vojaški končni uporabi ali končnim uporabnikom (tudi kadar izvoz zadeva posameznike ali subjekte, navedene v Prilogi IV k Uredbi o sankcijah).
16. marca 2022
Opredelitev pojmov "tehnična pomoč" in "posredniške storitve" je v členih 1(c) in 1(d) uredbe o sankcijah. Zagotavljanje takšne pomoči ali storitev spada pod prepovedi iz členov 2(2) in 2a(2), zanj pa lahko veljajo izjeme in odstopanja iz členov 2(3) in 2a(3) ter členov 2(4) in 2a(4) ter členov 2(5) in 2a(5).
16. marca 2022
Priglasitev pristojnemu nacionalnemu organu in zahtevek za dovoljenje je treba predložiti v elektronski obliki. Priloga IX k Uredbi o sankcijah vsebuje obrazce z obveznimi elementi za ta obvestila ali zahtevke, izvozniki pa morajo te obrazce uporabljati, kadar koli je to mogoče. Kadar pa uporaba obrazca ni mogoča, morajo izvozniki zagotoviti vsaj vse elemente, opisane v obrazcu, in v vrstnem redu, kot je določen v obrazcih.
Če za izdelek velja uredba EU o blagu z dvojno rabo, morajo izvozniki pristojnemu nacionalnemu organu predložiti tudi obrazec(-e) v skladu z navedeno uredbo.
Obrazec za prijavo/zahtevek/odobritev iz Priloge IX k Uredbi o sankcijah se nanaša samo na določbe členov 2, 2a in 2b. Ne vpliva na uporabo obrazcev, ki se nanašajo na druge določbe Uredbe o sankcijah.
16. marca 2022
Za nenadzorovano blago, ki vsebuje enega ali več sestavnih delov iz Priloge VII, ne veljajo izvozne omejitve, ki veljajo za izvoz teh sestavnih delov, če namen transakcije ni izogibanje pravilom o nadzoru izvoza blaga z dvojno rabo ali omejitvam za blago "napredne tehnologije" v skladu z Uredbo o sankcijah.
Vendar se za izdelke iz Priloge I k Uredbi EU o blagu z dvojno rabo še naprej uporablja opomba "glavni element". To pomeni, da za nenadzorovano blago, ki vsebuje eno ali več sestavin iz navedene priloge, še naprej veljajo pravila o nadzoru izvoza v skladu z Uredbo EU o blagu z dvojno rabo, vključno s "pravilom o glavnih elementih".
16. marca 2022
Člena 2(3) in 2a(3) Uredbe o sankcijah določata sedem omejenih izjem od izvoznih omejitev, če so izpolnjeni določeni pogoji in zahteve, tj. uporaba izjeme se prijavi carinskim organom in ob prvi uporabi se pošlje obvestilo. Te izjeme se uporabljajo za:
-
humanitarne namene, nujne zdravstvene razmere, nujno preprečevanje ali ublažitev dogodka, ki bi lahko resno in pomembno vplival na zdravje in varnost ljudi ali okolje, ali kot odziv na naravne nesreče;
-
v medicinske ali farmacevtske namene;
-
začasni izvoz predmetov za uporabo v novinarskih medijih;
-
posodobitve programske opreme;
-
uporabo kot komunikacijske naprave za potrošnike;
-
zagotavljanje kibernetske in informacijske varnosti za fizične in pravne osebe, subjekte in organe v Rusiji, razen za njeno vlado in podjetja, ki jih ta vlada neposredno ali posredno nadzoruje, ali
-
za osebno uporabo fizičnih oseb, ki potujejo v Rusijo, ali njihovih ožjih družinskih članov, ki potujejo z njimi, in je omejena na osebne predmete, gospodinjske predmete, vozila ali trgovsko orodje, ki so v lasti teh posameznikov in niso namenjeni prodaji.
16. marca 2022
Člena 2(4) in 2a(4) uredbe o sankcijah določata osem odstopanj, pri katerih je treba za dovoljenje zaprositi pristojni nacionalni organ. Dokler dovoljenje ni izdano, je izvoz blaga prepovedan. Odstopanja zajemajo primere, ko je izdelek namenjen za:
-
sodelovanje med Unijo, vladami držav članic in vlado Rusije v povsem civilnih zadevah;
-
medvladno sodelovanje pri vesoljskih programih;
-
delovanje, vzdrževanje, umik goriva in varnost civilnih jedrskih zmogljivosti ter civilno jedrsko sodelovanje, zlasti na področju raziskav in razvoja;
-
pomorska varnost;
-
civilna telekomunikacijska omrežja, vključno z zagotavljanjem internetnih storitev;
-
izključno uporabo subjektov, ki so v lasti ali pod izključnim ali skupnim nadzorom pravne osebe, subjekta ali organa, ki je registriran ali ustanovljen v skladu z zakonodajo države članice ali partnerske države;
-
diplomatska predstavništva Unije, držav članic in partnerskih držav, vključno z delegacijami, veleposlaništvi in misijami.
Za pogodbe, sklenjene pred 26. februarjem 2022, preverite vprašanja od 25 do 27.
Za primere s posamezniki ali subjekti, navedenimi v Prilogi IV, preverite vprašanje 17.
16. marca 2022
Pristojni nacionalni organ določi potrebno dokumentacijo, ki bi lahko bila uporabna za ocenjevanje in preverjanje izpolnjevanja pogojev za izjeme ali odstopanja. Ta dokumentacija lahko vključuje pogodbe, medvladne sporazume, izjave izvoznika (samoprijava).
16. marca 2022
Uredba o sankcijah prepoveduje prodajo, dobavo, prenos ali izvoz blaga ali tehnologije vojaškim končnim uporabnikom v Rusiji za vojaške končne uporabe in uporabnike, navedene v Prilogi IV k uredbi o sankcijah, ali z njimi povezano zagotavljanje tehnične in finančne pomoči. To zajema blago z dvojno rabo (navedeno v Prilogi I k Uredbi EU o dvojni rabi) in blago "napredne tehnologije" (navedeno v Prilogi VII k Uredbi o sankcijah).
V zvezi z morebitnim izvozom nevojaškim uporabnikom, ki niso navedeni v Prilogi IV k Uredbi o sankcijah, ali za nevojaško končno uporabo tega blaga in tehnologije velja naslednje:
- Za blago z dvojno rabo iz Priloge I k Uredbi EU o blagu z dvojno rabo ali na podlagi zahteve za dovoljenje zaradi uporabe splošne klavzule:
- če predvidena končna uporaba spada na področje uporabe izjem iz člena 2(3) (glej vprašanje 12), ni treba zaprositi za dovoljenje v skladu z Uredbo o sankcijah, vendar mora izvoznik izpolniti zahteve v skladu z Uredbo EU o dvojni rabi. Poleg tega Uredba o sankcijah zahteva, da izvoznik v carinski deklaraciji navede, da se blago izvaža na podlagi ustrezne izjeme, in obvesti pristojni organ države članice, v kateri ima izvoznik stalno prebivališče ali sedež, ko prvič izvozi z uporabo ustrezne izjeme, v 30 dneh od datuma, ko je bil opravljen prvi izvoz. Pristojni nacionalni organi bodo spremljali uporabo izjem, da bi preprečili kakršno koli tveganje izogibanja ukrepom.
- če nameravana končna uporaba spada na področje katere koli od osmih dejavnosti iz člena 2(4) (glej pod vprašanjem 13), izvoznik zaprosi za dovoljenje, pristojni organ države članice, v kateri ima izvoznik stalno prebivališče ali sedež, pa opravi oceno za vsak primer posebej. Poleg tega mora izvoznik izpolnjevati zahteve v skladu z Uredbo EU o dvojni rabi
- če izvoz spada v okvir pogodb, sklenjenih pred 26. februarjem 2022, preverite vprašanja od 25 do 27.
- Za predmete "napredne tehnologije", kot so navedeni v Prilogi VII k Uredbi o sankcijah:
- če predvidena končna uporaba spada na področje uporabe sedmih izjem iz člena 2a(3) (glej vprašanje 12), ni treba zaprositi za dovoljenje v skladu z uredbo o sankcijah. Uredba o sankcijah zahteva, da izvoznik v carinski deklaraciji navede, da se blago izvaža na podlagi ustrezne izjeme, in obvesti pristojni organ države članice, v kateri ima izvoznik stalno prebivališče ali sedež, ko prvič izvozi z uporabo ustrezne izjeme, v 30 dneh od datuma, ko je bil opravljen prvi izvoz.
Pristojni nacionalni organi bodo spremljali uporabo izjem, da bi preprečili tveganje izogibanja ukrepom.
- če predvidena končna uporaba spada na področje dejavnosti iz člena 2a(4) (glej pod vprašanjem 13), izvoznik zaprosi za dovoljenje, pristojni organ države članice, v kateri ima izvoznik stalno prebivališče ali sedež, pa opravi oceno za vsak primer posebej
- če izvoz spada v okvir pogodb, sklenjenih pred 26. februarjem 2022, preverite vprašanja od 25 do 27.
Poleg tega v zvezi s postavkami letalske in vesoljske industrije glejte vprašanje 4, ki potrjuje, da zgoraj navedeno odstopanje in izjeme za te sektorje niso na voljo.
16. marca 2022
Dovoljenja v skladu s členi 2, 2a in 2b obdelujejo pristojni nacionalni organi, navedeni v Prilogi I k uredbi o sankcijah, pri čemer se upoštevajo pravila in postopki iz uredbe EU o dvojni rabi, ki se uporablja smiselno.
16. marca 2022
Za izvoz nekaterim končnim uporabnikom, povezanim z rusko obrambno in industrijsko bazo, veljajo strožji pogoji. Za te posameznike in subjekte, navedene v Prilogi IV k Uredbi o sankcijah, se izjeme ne uporabljajo, uporabljajo pa se le nekatere zelo omejene možnosti odobritve posameznih primerov s strani pristojnih nacionalnih organov za nujno preprečevanje ali ublažitev dogodka, ki bi lahko imel resen in pomemben vpliv na zdravje in varnost ljudi ali okolje. V zvezi s temi posamezniki in subjekti se lahko pogodbe, sklenjene pred 26. februarjem 2022, izvršijo na podlagi dovoljenja pristojnega nacionalnega organa, vendar se mora trgovanje ustaviti, dokler takšno dovoljenje ni izdano. Za takšna dovoljenja je treba zaprositi pred 1. majem 2022.
Izvozne omejitve za te subjekte se ne uporabljajo, če zadevno blago ni navedeno v Prilogi VII k Uredbi o sankcijah (blago "napredne tehnologije") niti v Prilogi I k Uredbi EU o blagu z dvojno rabo ali če zanj ne veljajo splošne klavzule iz Uredbe EU o blagu z dvojno rabo. To ne posega v druge izvozne omejitve, ki bi lahko veljale v skladu z drugimi pravili ali predpisi.
Izvozniki iz EU morajo tudi zagotoviti, da zajeto blago ne doseže subjektov s seznama posredno (prek hčerinskih družb teh subjektov, ki niso uvrščene na seznam, ali drugih subjektov, ki jih nadzorujejo, ali prek posrednika). Prepovedana je tudi prodaja, dobava, prenos ali izvoz zajetih predmetov tretji osebi - posredniku, če bi ti predmeti dosegli subjekte s seznama. V vseh primerih morajo izvozniki iz EU ustrezno skrbno preveriti svoje poslovne partnerje in končni namembni kraj blaga.
Poleg tega je izvoznikom iz EU prepovedano zavestno in namerno sodelovanje pri dejavnostih, katerih cilj ali učinek je izogibanje tem izvoznim omejitvam.
16. marca 2022
Na splošno velja, da če ne spadate v te primere, je vloga za dovoljenje nesmiselna. Za pogoje, ki veljajo za izpolnjevanje obstoječih pogodb, preverite vprašanja 25-27.
16. marca 2022
Izdelki s seznama izdelkov v Prilogi VII so bili izbrani na podlagi dejstva, da lahko neposredno ali posredno prispevajo h krepitvi vojaških in tehnoloških zmogljivosti Rusije. Izbrani so bili tudi v sodelovanju z našimi partnerskimi državami.
16. marca 2022
Posamezniki in subjekti na razširjenem seznamu so nekateri končni uporabniki, povezani z rusko obrambno in industrijsko bazo. Prav tako so bili izbrani v sodelovanju z našimi partnerskimi državami.
16. marca 2022
Praktično delovanje omejitve izvoza blaga z dvojno rabo in "napredne tehnologije" za podjetja
Postavke v Prilogi VII so navedene na podlagi njihovega opisa in tehničnih parametrov. Če izvažate v Rusijo in je vaše blago predmet nadzora, boste morda morali predložiti vse dokumente, ki so potrebni za identifikacijo vašega blaga ter koristni za njegovo identifikacijo in razvrstitev, na primer tehnični list, v katerem so navedene značilnosti in tehnični parametri vašega blaga.
16. marca 2022
Priloga VII k Uredbi o sankcijah, ki navaja predmete "napredne tehnologije", ne vsebuje blagovnih (carinskih) oznak.
Priloga k temu FAQ zgolj v informativne namene vključuje korelacijsko tabelo s sklici, ki blago iz Priloge VII k Uredbi o sankcijah povezujejo z ustreznimi blagovnimi oznakami, kot so opredeljene v pravilih skupne carinske tarife in kombinirane nomenklature (KN). To je vljudnostna pomoč gospodarskim subjektom pri identifikaciji in uvrstitvi blaga iz Priloge VII, za katero veljajo ukrepi iz členov 2a(1) in 2b(1) Uredbe o sankcijah. Ustrezne osemmestne oznake KN so nezavezujoče vodilo za gospodarske subjekte pri odkrivanju in identifikaciji blaga, ki ga prijavljajo. Niso zavezujoče in so na voljo brez poseganje v vse obveznosti gospodarskega subjekta z vidika nadzora izvoza in sankcij, ki jih je treba preveriti ob vložitvi carinske deklaracije.
Opozoriti je treba, da so blagovne oznake gospodarskim subjektom v pomoč pri njihovih prizadevanjih za skladnost, vendar je za ugotovitev, ali za blago veljajo izvozne omejitve, potrebna dodatna tehnična ocena. Ta dodatna tehnična ocena je pogosto potrebna, ker se v večini primerov opis blaga v Prilogi VII ne ujema popolnoma z opisom ustreznih oznak blaga.
Oznake blaga so prevzete iz kombinirane nomenklature. Ta je opredeljena v členu 1(2) Uredbe Sveta (EGS) št. 2658/874 in kot je določeno v Prilogi I k tej uredbi, ki velja v času objave uredbe o sankcijah.
_________________
4 Uredba Sveta (EGS) št. 2658/87 z dne 23. julija 1987 o tarifni in statistični nomenklaturi ter skupni carinski tarifi
16. marca 2022
Izraz "traktor" (točka X.A.VII.001.b v Prilogi VII) se nanaša na kolesne traktorje zunaj cest, ki vključujejo kmetijske traktorje, če izpolnjujejo tehnične parametre, zahtevane v tem nadzoru.
Težki tovornjaki, ki se razumejo kot cestni tovornjaki za polpriklopnike, so zajeti v točki X.A.VII.001.c iste priloge.
16. marca 2022
Za lažje obveščanje in odobritev prodaje, dobave, prenosa ali izvoza blaga, ki spada na področje uporabe členov 2, 2a in 2b Uredbe o sankcijah, je v Prilogi IX k Uredbi navedena predloga z obveznimi elementi informacij, ki jih mora izvoznik predložiti pristojnemu organu države članice, v kateri ima izvoznik stalno prebivališče ali sedež.
Če izdelek spada tudi na področje uporabe uredbe EU o blagu z dvojno rabo, mora izvoznik izpolniti tudi zahteve iz navedene uredbe in uporabiti predlogo, ki je na voljo v navedeni uredbi.
Seznam pristojnih organov držav članic za uredbo o sankcijah je na voljo v Prilogi I k uredbi o sankcijah.
Seznam pristojnih organov držav članic v skladu z uredbo EU o dvojni rabi je objavljen v Uradnem listu Evropske unije5 . Kopija tega seznama je na voljo na posebnem spletišču Komisije.
___________________
5 Informativni dopis - Uredba (EU) 2021/821 Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi režima Unije za nadzor izvoza, posredovanja, tehnične pomoči, tranzita in prenosa blaga z dvojno rabo (UL L 206, 11.6.2021, str. 1.): Informacije o ukrepih, ki so jih države članice sprejele v skladu s členi 4, 6 in 7, 9, 11, 12, 22 in 23
16. marca 2022
Da bi omogočile izpolnitev pogodb, sklenjenih pred 26. februarjem 2022, lahko države članice dovolijo izvoz blaga z dvojno rabo in "napredne tehnologije" za nevojaško uporabo in nevojaške uporabnike, če izvoznik zaprosi za takšno dovoljenje pred 1. majem 2022. Ta dovoljenja oceni pristojni nacionalni organ za vsak primer posebej v skladu z veljavnimi pravili. Dokler dovoljenje ni prejeto, je izvoz takšnega blaga, ki ga zajemajo nove sankcije, prepovedan. Po 1. maju 2022 ni dovoljeno zaprositi za dovoljenje za izpolnitev obstoječih pogodb in sporazumov.
Pristojni nacionalni organi ne izdajo dovoljenja, če obstajajo utemeljeni razlogi za domnevo, da bi bil končni uporabnik lahko vojaški končni uporabnik ali posameznik ali subjekt s seznama v Prilogi IV, da bi blago lahko imelo vojaško končno uporabo ali da je izvoz namenjen letalstvu ali vesoljski industriji.
Če je bila pogodba sklenjena pred 26. februarjem neposredno s posameznikom ali subjektom s seznama v Prilogi IV, lahko nacionalni pristojni organi dovolijo njeno nadaljevanje, če izvoznik za takšno dovoljenje zaprosi pred 1. majem 2022.
Uredba o sankcijah ne navaja obdobja veljavnosti takšnega dovoljenja.
Če pogodba predvideva izvoz blaga z dvojno rabo, mora izvoznik pred dejanskim izvozom pridobiti potrebno dovoljenje v skladu z Uredbo EU o blagu z dvojno rabo.
16. marca 2022
Za lažjo odobritev obstoječih pogodb je v Prilogi IX k uredbi o sankcijah na voljo predloga z obveznimi elementi informacij, ki jih mora izvoznik predložiti pristojnemu organu države članice, v kateri ima izvoznik stalno prebivališče ali sedež. Če izdelek spada na področje uporabe Uredbe EU o blagu z dvojno rabo, mora izvoznik izpolnjevati tudi zahteve iz te uredbe.
Seznam pristojnih organov držav članic je na voljo v Prilogi I k Uredbi o sankcijah.
Seznam pristojnih organov držav članic v skladu z uredbo EU o dvojni rabi je objavljen v Uradnem listu Evropske unije6 . Kopija tega seznama je na voljo na spletni strani Komisije o nadzoru izvoza blaga z dvojno rabo.
__________________
6 Informativni dopis - Uredba (EU) 2021/821 Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi režima Unije za nadzor izvoza, posredovanja, tehnične pomoči, tranzita in prenosa blaga z dvojno rabo (UL L 206, 11.6.2021, str. 1.): Informacije o ukrepih, ki so jih države članice sprejele v skladu s členi 4, 6 in 7, 9, 11, 12, 22 in 23
16. marca 2022
Ne. Odstopanja iz členov 2(5) in 2a(5) so namenjena nevojaški uporabi in nevojaškim uporabnikom. Člen 2(7) in člen 2a(7) določata, da pristojni nacionalni organi pri odločanju o zahtevkih za izdajo dovoljenja ne morejo izdati dovoljenja, če utemeljeno domnevajo, da bi končni uporabnik lahko bil vojaški končni uporabnik ali da bi blago lahko imelo vojaško končno uporabo.
V skladu s točko (b) člena 2b(1) je mogoče odobriti ohranitev veljavnosti pogodbe, če je končni uporabnik subjekt ali fizična oseba s seznama v Prilogi IV.
16. marca 2022
Za izvajanje pogodb, pri katerih so bili predmeti dobavljeni, prodajalec pa mora opraviti nekatere dejavnosti (na primer tehnične razgovore s stranko, formalni sprejem izdelka/delov, preskušanje, zaključek pogodbe in plačilo mejnikov), je potrebno dovoljenje za dokončanje tistih delov pogodbe, ki se nanašajo na poprodajne storitve.
16. marca 2022
Členi 2(5), 2a(5) in 2b(1)(b) ne opredeljujejo pojma "pogodbe". Glede na to, da je cilj in namen teh določb omogočiti izvoznikom, da na podlagi dovoljenja izpolnijo svoje pogodbene obveznosti v skladu z ustrezno domačo zakonodajo, morajo pristojni nacionalni organi v skladu s svojo domačo zakonodajo oceniti, ali je bila pogodba sklenjena.
Na splošno se v okviru sankcij EU šteje, da je pogodba sklenjena, če vsebuje vse potrebne elemente za izvedbo transakcije (kot so izdelek, cena, količine, datumi dobave, načini izvedbe itd.). Če eden od teh bistvenih elementov manjka in bi bilo zato treba podpisati naknadni sporazum, se prvotni sporazum ne bi smel šteti za pogodbo.
16. marca 2022
Uredba o sankcijah prepoveduje "neposredno ali posredno prodajati, dobavljati, prenašati ali izvažati [zajeto blago] s poreklom iz Unije ali brez njega kateri koli fizični ali pravni osebi, subjektu ali organu v Rusiji ali za uporabo v Rusiji". Prepoveduje tudi "zavestno in namerno sodelovanje pri dejavnostih, katerih cilj ali učinek je izogibanje prepovedim" iz Uredbe.
Izvoznik iz EU bi zato moral zaprositi za dovoljenje pristojnih nacionalnih organov v skladu s členi 2(5), 2a(5) in 2b(1)(b), da bi lahko izpolnil katero koli pogodbo, ki zahteva izvoz zajetih izdelkov v Rusijo ali za uporabo v Rusiji.
Če ima podružnica ruskega subjekta sedež v EU, mora tudi sama spoštovati uredbo o sankcijah.
Izvozniki iz EU morajo tudi zagotoviti, da zajeto blago ne doseže subjektov s seznama posredno (prek hčerinskih družb teh subjektov, ki niso uvrščene na seznam, ali drugih subjektov, ki jih nadzorujejo, ali prek posrednika). Prepovedana je tudi prodaja, dobava, prenos ali izvoz zajetih predmetov tretji osebi - posredniku, če bi ti predmeti dosegli subjekte s seznama. V vseh primerih morajo izvozniki iz EU ustrezno skrbno preveriti svoje poslovne partnerje in končni namembni kraj blaga.
Poleg tega je izvoznikom EU prepovedano zavestno in namerno sodelovanje pri dejavnostih, katerih cilj ali učinek je izogibanje tem omejitvam.
16. marca 2022
Področje uporabe uredbe o sankcijah je določeno v členu 13; sankcije EU se ne uporabljajo ekstrateritorialno. Uredba o sankcijah se med drugim uporablja za vse osebe na ozemlju Unije ali zunaj njega, ki so državljani države članice, in za vse pravne osebe, subjekte ali organe na ozemlju Unije ali zunaj njega, ki so registrirani ali ustanovljeni po pravu države članice.
Hčerinske družbe podjetij EU so ustanovljene v skladu z zakonodajo države gostiteljice, zato jih zavezuje zakonodaja države gostiteljice. Kljub temu so državljani EU, ki delajo v tej hčerinski družbi, osebno zavezani sankcijam EU in so lahko osebno odgovorni za sodelovanje pri transakcijah, ki kršijo sankcije EU. Na primer, tudi če je hčerinska družba sama sklenila transakcijo, lahko za državljane EU, ki so omogočili transakcijo, še vedno velja klavzula o izogibanju, če "sodelujejo pri dejavnostih", katerih cilj ali učinek je bil izogibanje glavni prepovedi. Poleg tega bi bile pomembne odločitve, ki jih sprejme tuja hčerinska družba in ki jih mora odobriti ali odobriti matična družba v EU, saj je slednja zavezana v zvezi s svojimi dejanji.
16. marca 2022
Če vaše podjetje s sedežem v EU samo ali skupaj nadzoruje skupno podjetje s sedežem v Rusiji in v skladu z njenimi zakoni ter je izdelek namenjen izključno uporabi skupnega podjetja, je mogoče zaprositi za dovoljenje za izvoz izdelka. Za odstopanja, ki se uporabljajo za izvoz, namenjen izpolnjevanju pogodb, sklenjenih pred 26. februarjem 2022, preverite vprašanja 25-27.
16. marca 2022
Izraz "druge storitve" je izčrpen. Zajema vse storitve, ki so "povezane z blagom in tehnologijo iz odstavka 1 ter z dobavo, proizvodnjo, vzdrževanjem in uporabo tega blaga in tehnologije, neposredno ali posredno za katero koli fizično ali pravno osebo, subjekt ali organ v Rusiji ali za uporabo v Rusiji".
16. marca 2022
Pristojni organi držav članic v skladu z Uredbo EU o blagu z dvojno rabo izdajajo izvozna dovoljenja za blago z dvojno rabo na podlagi posebne ocene za vsak primer posebej. Če imajo nacionalni pristojni organi razloge za revizijo svoje predhodne ocene, jim člen 16(1) Uredbe EU o blagu z dvojno rabo omogoča razveljavitev, začasni preklic, spremembo ali preklic že izdanega izvoznega dovoljenja.
To je lahko med drugim posledica spremenjene ocene tveganj, povezanih z določeno končno uporabo, končnim uporabnikom ali zadevnim namembnim krajem, ali dodatnih omejitev trgovine z blagom, ki so bile morda sprejete po izdaji izvoznega dovoljenja. Lahko pa obstajajo tudi drugi razlogi, zaradi katerih pristojni nacionalni organ razveljavi, začasno odloži, spremeni ali prekliče izvozna dovoljenja.
Uredba o sankcijah pristojnim nacionalnim organom omogoča, da razveljavijo, začasno prekinejo, spremenijo ali prekličejo dovoljenje, ki so ga izdali, če menijo, da je taka razveljavitev, začasna prekinitev, sprememba ali preklic potreben za učinkovito izvajanje uredbe o sankcijah.
16. marca 2022
Uredba o sankcijah ne vpliva na uvoz iz Rusije.
Vendar morajo uvozniki iz EU izvesti ustrezno skrbno preverjanje in zagotoviti, da ta uvoz in z njim povezana plačila ne kršijo drugih omejevalnih ukrepov EU.
Uredba Sveta (EU) št. 269/20147 določa zamrznitev sredstev za nekatere ciljne osebe in prepoveduje, da se jim neposredno ali posredno dajo na voljo sredstva ali gospodarski viri. To vključuje tudi plačila za blago in storitve.
Poleg tega Uredba Sveta (EU) št. 692/20148 prepoveduje uvoz s Krima in Sevastopola, Uredba Sveta (EU) 2022/2639 pa prepoveduje uvoz z območij Donecka in Luhanske oblasti v Ukrajini, ki niso pod nadzorom vlade. Ustrezno bi bilo treba upoštevati tveganje preusmeritve uvoza prek Rusije.
Več podrobnosti o omejevalnih ukrepih EU, sprejetih kot odziv na krizo v Ukrajini, je na voljo na zemljevidu sankcij EU .
____________________
7 Uredba Sveta (EU) št. 269/2014 z dne 17. marca 2014 o omejevalnih ukrepih v zvezi z dejanji, ki spodkopavajo ali ogrožajo ozemeljsko celovitost, suverenost in neodvisnost Ukrajine, UL L 78, 17.3.2014, str. 6-15.
8 Uredba Sveta (EU) št. 692/2014 z dne 23. junija 2014 o omejevalnih ukrepih zaradi nezakonite priključitve Krima in Sevastopola, UL L 183, 24.6.2014, str. 9.
9 Uredba Sveta (EU) 2022/263 z dne 23. februarja 2022 o omejevalnih ukrepih zaradi priznanja območij pod nevladnim nadzorom v ukrajinskih regijah Doneck in Lugansk ter napotitve ruskih oboroženih sil na ta območja, UL L 42I, 23.2.2022, str. 77-94.
16. marca 2022
Izvoz blaga z dvojno rabo v Rusijo je od 26. februarja 2022 prepovedan, tudi za civilno rabo. Nekatere izjeme in odstopanja iz uredbe o sankcijah ter uporaba "dedne klavzule" še vedno omogočajo izvoz blaga z dvojno rabo v zelo posebnih primerih in pod zelo strogimi pogoji, vključno s potrebo po dodatnih izvoznih dovoljenjih.
Uredba o sankcijah ne zavezuje pristojnih nacionalnih organov k začasni ukinitvi ali preklicu dovoljenj, izdanih na podlagi uredbe o dvojni rabi. Pač pa zahteva, da je isti izvoz skladen z novimi prepovedmi izvoza blaga z dvojno rabo, kot so določene v Uredbi o sankcijah, in se lahko nadaljuje le na podlagi izvzetja ali odstopanja.
16. marca 2022
Ne. Uredba o sankcijah se uporablja od 26. februarja 2022. Ne določa posebnih prožnosti za predmete, ki so se na ta datum izvajali znotraj Evropske unije.
16. marca 2022
Blago, ki se nahaja v EU, katerega končni namembni kraj je Rusija in ki je vključeno na seznam sankcij, spada na področje uporabe členov 2, 2a in 2b uredbe o sankcijah. Prepoved neposredne ali posredne prodaje, dobave, prenosa ali izvoza tega blaga vključuje tudi prepoved tranzita prek ozemlja EU. Tranzit prepovedanega blaga med tretjimi državami prek države EU je torej prepovedan.
Zunanji tranzit, pretovarjanje, ponovno pošiljanje, ponovni izvoz iz proste cone, začasno skladiščenje in neposredni ponovni izvoz iz objekta za začasno skladiščenje, vneseni na carinsko območje Unije na istem plovilu ali zrakoplovu, ki ga bo brez raztovarjanja odpeljal z navedenega ozemlja, in vsak drug pretok blaga, ki vstopa v EU in je namenjeno v Rusijo, bodo ocenili carinski organi, ki lahko odločijo, ali pošiljka spada na področje uporabe sankcij in jo je zato treba kontrolirati. To blago bo pod carinskim nadzorom, dokler ne bo zapustilo carinskega območja Unije (glej člen 267(1) Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. oktobra 2013 o carinskem zakoniku Unije).
16. marca 2022
Nadzor iz Uredbe o sankcijah se poleg izvoza blaga z dvojno rabo in "napredne tehnologije" uporablja tudi za "prodajo, dobavo ali prenos" tega blaga, torej tudi za prodajo, dobavo ali prenos blaga, ki je že v Rusiji, na primer kadar je blago na zalogi podjetja EU v Rusiji (na primer podružnice podjetja EU v Rusiji).
16. marca 2022
Uredba o sankcijah ne vpliva na izvoz nadzorovanega blaga, ki naj bi se dobavilo v tretje države, tudi če se prevaža prek Rusije. Eden od elementov, ki jih je treba upoštevati, je veliko tveganje preusmeritve takšnega blaga ali kakršno koli drugo morebitno tveganje izogibanja uredbi o sankcijah.
16. marca 2022
Omejitve izvoza v skladu z Uredbo o sankcijah se ne uporabljajo za transakcije izključno znotraj EU med podjetji s sedežem v EU. Za podrobnosti o pogodbah s subjekti s sedežem v EU, povezanimi z osebami ali subjekti s seznama, glej tudi vprašanje 31.
Ločeno od uredbe o sankcijah veljajo za nekatere ruske osebe in subjekte posamezne finančne omejitve, npr. v Uredbi Sveta (EU) št. 269/2014. Te omejitve vključujejo zamrznitev sredstev in prepoved neposrednega ali posrednega dajanja sredstev ali gospodarskih virov na razpolago navedenim osebam in subjektom. Zagotavljanje sredstev ali gospodarskih virov subjektom, ki niso uvrščeni na seznam in so v lasti ali pod nadzorom osebe ali subjekta s seznama (vključno s plačili v zameno za blago), se načeloma šteje za njihovo posredno dajanje na voljo slednjim, razen če je mogoče za vsak primer posebej na podlagi pristopa, ki temelji na oceni tveganja, ob upoštevanju vseh relevantnih okoliščin razumno ugotoviti, da sredstva ne bodo prišla do osebe ali subjekta s seznama. Prepovedano je tudi dati sredstva ali gospodarske vire na voljo posredniku tretje osebe, če bi bila ta sredstva v korist osebe ali subjekta s seznama. V vseh primerih morajo izvozniki EU ustrezno skrbno preveriti svoje poslovne partnerje in končni cilj sredstev ali gospodarskih virov.
Poleg tega je izvoznikom EU prepovedano zavestno in namerno sodelovanje pri dejavnostih, katerih cilj ali učinek je izogibanje tem omejitvam.
16. marca 2022
Posredovanje nadzorovane tehnologije (vključno z znanjem ali neopredmetenimi predmeti) tujim osebam je vrsta prenosa neopredmetene tehnologije, znanega tudi kot "predvideni izvoz".
Člena 2 in 2a Uredbe o sankcijah prepovedujeta neposredno ali posredno prodajo, dobavo, prenos ali izvoz blaga in tehnologije, za katero veljajo ukrepi, vsem fizičnim ali pravnim osebam, subjektom ali organom v Rusiji ali za uporabo v Rusiji. Zahteve za nadzor tehnične pomoči razširjajo nadzor tudi na tuje državljane v EU. Zato bi morala podjetja omejiti dostop ruskega osebja do takšnega znanja ali tehnologije, če bi se takšno znanje in tehnologija uporabljala v Rusiji.
16. marca 2022
Gospodarski subjekti iz EU bi morali imeti vzpostavljene ustrezne postopke potrebne skrbnosti, s katerimi bi zagotovili, da se njihov izvoz zajetih izdelkov ne preusmeri v Rusijo. To bi lahko na primer vključevalo pogodbene klavzule z njihovim poslovnim partnerjem iz tretje države, ki bi določale odgovornost, če bi ta ponovno izvozil blago v Rusijo, ter naknadna preverjanja.
Države članice morajo izvajati in uveljavljati sankcije. Komisija spremlja izvajanje in izvrševanje sankcij v državah članicah. Če se zajeti izdelek, izvožen iz EU v tretjo državo, ponovno izvozi v Rusijo, lahko pristojni nacionalni organi menijo, da izvoznik iz EU ni izvedel ustreznega skrbnega pregleda, kar pomeni kršitev uredbe o sankcijah. Če izvoznik iz EU zavestno in namerno ne opravi take dolžne skrbnosti, se to lahko šteje za sodelovanje v shemi izogibanja.
16. marca 2022
Teritorialno področje uporabe uredbe o sankcijah je omejeno na EU. Obstoj carinske unije med Turčijo in Unijo ne pomeni samodejne razširitve ozemeljskega področja uporabe sankcij - to ni določeno v Sporazumu o carinski uniji med EU in Turčijo. Slednji določa, da mora Turčija ukrepe uskladiti s skupno trgovinsko politiko carinske unije. Ker pa imajo sankcije pravno podlago v skupni zunanji in varnostni politiki EU, zanje ne velja obveznost Turčije, da svoje ukrepe uskladi s skupno trgovinsko politiko carinske unije. V tem pogledu je Turčija obravnavana kot katera koli druga tretja država, ki ne uporablja enakih sankcij kot EU.
16. marca 2022
V skladu s Protokolom Irska/Severna Irska in zlasti oddelkom 47 Priloge 2 k Protokolu se sankcije na podlagi člena 215 PDEU samodejno uporabljajo tudi za Severno Irsko, če zadevajo blagovno menjavo. To pomeni, da se omejitve iz uredbe o sankcijah v zvezi z blagovno menjavo uporabljajo tudi za trgovino med Severno Irsko in Rusijo.
Poleg tega se uporabljajo splošna pravila o področju uporabe Uredbe o sankcijah iz člena 13.
16. marca 2022
Uredba o sankcijah ne predvideva nadomestila za podjetja, ki izvažajo zajeto blago v Rusijo.
16. marca 2022
Sodelovanje s partnerskimi državami
Obseg izvoznih omejitev je bil tesno usklajen z državami, za katere se pričakuje, da bodo uporabile bistveno enakovredne trgovinske ukrepe. To velja zlasti za ZDA, kjer naše sodelovanje temelji na sodelovanju v okviru Sveta EU-ZDA za trgovino in tehnologijo. Naše sodelovanje se bo po sprejetju ukrepov okrepilo, da bi zagotovili ustrezno usklajevanje in enake konkurenčne pogoje za podjetja iz EU in ZDA.
Uredba o sankcijah vsebuje seznam partnerskih držav, ki se lahko spremeni tako, da se dodajo druge države, ki imajo bistveno enakovredne trgovinske ukrepe.
16. marca 2022
Za namene teh ukrepov so "partnerske države" države, ki uporabljajo niz ukrepov za omejevanje izvoza, ki so v bistvu enakovredni tistim iz uredbe o sankcijah. Seznam partnerskih držav je priložen uredbi in od 26. februarja 2022 vključuje ZDA. Komisija bo še naprej pregledovala ukrepe, ki so jih sprejele tretje države, in ohranjala tesne stike z njimi, da bi zagotovila učinkovite sankcije.
Pojem "partnerska država" ima več razsežnosti, povezanih s členoma 2 in 2a Uredbe o sankcijah:
Prvič, subjekti, ki so v lasti ali pod nadzorom podjetja partnerske države, so upravičeni do enake izjeme kot subjekti, ki so v lasti ali pod nadzorom podjetja države članice. Zato lahko države članice tem podjetjem dovolijo prodajo, dobavo, prenos ali izvoz blaga in tehnologije ali zagotavljanje s tem povezane tehnične ali finančne pomoči, pod pogojem, da ni namenjena za vojaško uporabo ali za vojaškega končnega uporabnika.
Drugič, države članice lahko dovolijo prodajo, dobavo, prenos ali izvoz blaga in tehnologije ali zagotavljanje s tem povezane tehnične ali finančne pomoči, namenjene diplomatskim predstavništvom partnerskih držav v Rusiji.
Tretjič, EU bo po potrebi in na podlagi vzajemnosti izmenjevala informacije s partnerskimi državami, da bi podprla učinkovitost izvoznih omejitev v skladu z Uredbo o sankcijah in dosledno uporabo ukrepov za omejevanje izvoza, ki jih uporabljajo partnerske države.
16. marca 2022
ZDA so opustile tako imenovano pravilo o tujih neposrednih proizvodih (oddelek 734.9 EAR) in pravilo de minimis (oddelek 734.4(a) EAR) za izdelke napredne tehnologije, navedene v Prilogi VII. ZDA so prav tako opustile FDPR v primeru blaga z dvojno rabo.
Poleg tega ZDA ne bodo izvajale ekstrateritorialnega nadzora za blago, pri katerem je nadzorovano blago iz Priloge VII glavni element izvoženega blaga, vendar samo izvoženo blago ni zajeto v uredbi o sankcijah, če nacionalni pristojni organ izvaja skrbno preverjanje iz člena 2(7) in člena 2a(7) uredbe o sankcijah.
16. marca 2022
Druga različna vprašanja
Ne. Dodatne sankcije za Belorusijo, vključno z dodatnimi omejitvami trgovine, so določene v Uredbi Sveta (EU) 2022/355 z dne 2. marca 2022 o spremembi Uredbe (ES) št. 765/2006 o omejevalnih ukrepih glede na razmere v Belorusiji. Te pa v veliki meri odražajo zgoraj navedeni pristop.
16. marca 2022
PRILOGA - Okvirna začasna korelacijska tabela za postavke iz Priloge VII k Uredbi o sankcijah
Integrirana tarifa Skupnosti (TARIC), ki se hrani v podatkovni zbirki Komisije, vsebuje uvozne in izvozne ukrepe, ki se uporabljajo za določeno blago, kot so tarifne opustitve, tarifne kvote, tarifni preferenciali, protidampinške dajatve, količinske omejitve, embargo in tudi nadzor izvoza.
S povezovanjem in kodiranjem teh ukrepov TARIC zagotavlja njihovo enotno uporabo v vseh državah članicah in vsem gospodarskim subjektom omogoča jasen pregled nad vsemi ukrepi, ki jih je treba sprejeti pri uvozu v EU ali izvozu blaga iz EU.
V zvezi s postavkami iz Priloge VII k Uredbi (EU) 2022/328 so bili ukrepi TARIC na osemmestni ravni 4. marca dani na voljo zadevnim organom in zainteresiranim stranem.
16. marca 2022
Korelacijska tabela povezuje blago iz Priloge VII z ustreznimi oznakami blaga, kot so opredeljene v skladu s pravili skupne carinske tarife in kombinirane nomenklature (KN). Ustrezne osemmestne oznake KN določajo carinsko uvrstitev blaga in oznake, ki jih je treba vpisati v carinsko deklaracijo.
Ta korelacijska tabela ni zavezujoča in je na voljo brez poseganja v obveznosti gospodarskega subjekta v okviru nadzora izvoza in omejevalnih ukrepov, ki se bodo preverile zlasti ob vložitvi carinske deklaracije.
Opozoriti je treba, da v številnih primerih seznam oznak KN v korelacijski tabeli ne zadostuje. Za sklepanje o tem, ali za blago veljajo ukrepi, je potrebna dodatna tehnična ocena. Ta dodatna ocena je potrebna, ker v mnogih primerih opis oznake KN ni dovolj natančen, da bi natančno ustrezal kontrolnemu besedilu postavk v Prilogi VII. Opozoriti je treba, da ta korelacijska tabela ne vključuje korelacij s programsko opremo iz naslednjih razlogov:
- razvrstitev KN ne temelji na vsebini programske opreme, temveč na njeni podpori (pogon flash, DVD itd.);
- Programska oprema se pogosto izvaža kot del povezane opreme ali izdelkov, zato mora izvoznik navesti oznako KN, ki se nanaša na opremo ali izdelke;
- največkrat se programska oprema prejemniku ne pošlje prek carine, temveč prek oblaka ali katerega koli računalniškega strežnika.
Opozoriti je treba tudi, da ta korelacijska tabela ne vključuje korelacij s tehnologijo, saj se izvoz nematerialnih predmetov ne prijavlja pri carini.
Oznake KN izhajajo iz kombinirane nomenklature, kot je opredeljena v členu 1(2) Uredbe Sveta (EGS) št. 2658/87 z dne 23. julija 1987 o tarifni in statistični nomenklaturi ter skupni carinski tarifi za leto 2022 in kot je določena v Prilogi I k navedeni uredbi, ki velja v času objave uredbe o sankcijah. Korelacijska tabela bo po potrebi revidirana glede na spremembe seznama blaga iz Priloge VII in/ali ustreznih oznak blaga.
Zaradi večje jasnosti glavne komponente vključujejo vse sestavljene elemente, ki tvorijo del končnega izdelka, brez katerega končni izdelek ne deluje.
16. marca 2022